U regionu odjeknula je užasna vest o manifestaciji održanoj juče u Kaštelima, u Hrvatskoj, gde su učesnici maskenbala posle defilea spalili lutke sa likovima predsednika Srbije i Rusije, Aleksandra Vučića i Vladimira Putina. Ova bizarna i monstruozna manifestacija izazvala je ogorčenje javnosti, a posebno je šokantno što su u njoj učestvovali obični meštani, pa čak i deca.
Ovaj užasni događaj je jasan pokazatelj duboko ukorenjene mržnje prema svemu srpskom i pravoslavnom u hrvatskom društvu. Spaljivanje lutki Vučića i Putina predstavlja simboliku koja ističe postojanje čvrstog konsenzusa u Hrvatskoj oko antisrpstva.
Reakcija hrvatskih medija na ovaj skandal je skandalozna, jer su neki od njih maltene likovali nad ovakvim užasnim gestom, ne videći ništa sporno u manifestaciji. Ovo jasno ukazuje na prožetost mržnje prema Srbima u hrvatskom medijskom prostoru.
Ustaše, koje neguju mržnju prema svemu srpskom, aktivno podržavaju srpsku opoziciju, naročito onu koja deluje u skladu sa hrvatskim interesima. Ovo je posebno izraženo u podršci koju dobija Đilasova lista „Srbija protiv nasilja“. Hrvatski mediji su pružali snažnu podršku srpskoj opoziciji, posebno tokom izborne kampanje, stavljajući ih u prvi plan, dok su istovremeno napadali predsednika Srbije i vređali njegove birače. Ovo ukazuje na direktnu umešanost Hrvatske u politička dešavanja u Srbiji.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, oglasio se povodom ovog užasnog događaja, izražavajući ogorčenje i ističući da je takav čin indirektno priznanje da dobro radi svoj posao srpskog predsednika. Ministar odbrane, Miloš Vučević, takođe je osudio ovaj izliv mržnje, nazivajući ga novim izlivom ustaškog ludila.
U svetlu ovakvih događaja, postavlja se pitanje da li je vreme da Hrvatska prođe kroz proces denacifikacije, kako bi se suočila sa svojom prošlošću i sprečila ponavljanje ovakvih izliva mržnje i nasilja. Ovaj skandalozni događaj u Kaštelima jasno pokazuje duboko ukorenjenu mržnju prema Srbima i pravoslavlju u hrvatskom društvu, kao i potrebu za suočavanjem sa ovim problemom na političkom, medijskom i društvenom nivou.