Predsednik Narodne stranke, Vladimir Gajić, izjavio je danas da bi bojkot izbora za Skupštinu Beograda i lokalnih izbora širom Srbije bio strateška greška. On ističe da će Narodna stranka izaći na beogradske izbore i lokalne izbore u drugim gradovima i opštinama, te se distancirao od najave koalicije oko lidera SZP-a, Dragana Đilasa.
Gajić je također naglasio da je nemoguće pravno spajanje beogradskih izbora sa lokalnim izborima u drugim mestima, te da održavanje lokalnih izbora u istom danu u celoj Srbiji nije u interesu opozicije. On smatra da beogradski izbori moraju biti održani najkasnije do 2. juna zbog zakonskih rokova, dok rokovi za druge opštine i gradove ističu uglavnom u julu i avgustu, a već su prošli rokovi za podnošenje ostavki radi ranijeg raspisivanja izbora.
Gajić također tvrdi da bi leks specijalis o spajanju izbora bio neustavan, te da opoziciji nije u interesu spajanje izbora zbog nedostatka aktivista i kontrolora za istovremeno obavljanje glasanja na velikom broju biračkih mesta širom Srbije.
Ova izjava dolazi u kontekstu najave dela opozicije o bojkotu izbora ukoliko ne budu ispunjene preporuke Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (ODIHR). ODIHR je upozorio da izbori u Srbiji moraju biti sprovedeni u skladu sa demokratskim standardima, te su sugerisali niz preporuka kako bi se poboljšao izborni proces.
Slično mišljenje kao Gajić imala je i predsednica Vlade Srbije, Ana Brnabić, koja je izjavila da bojkot izbora ne bi bio u interesu građana jer bi im onemogućio da biraju svoje predstavnike. Ona je istakla da je važno poštovati zakone i sprovesti izbore u skladu sa standardima, te da će Vlada učiniti sve kako bi obezbedila fer i poštene izbore.
Nadležni organi su u međuvremenu saopštili da postoji spremnost da se sprovedu izbori u skladu sa ODIHR-ovim preporukama, te su najavili da će preduzeti korake kako bi se unapredio izborni proces i osigurala transparentnost glasanja.
Opozicija je, ipak, skeptična i ističe da izborni uslovi u Srbiji nisu adekvatni za slobodne i poštene izbore te da su potrebne ozbiljne reforme kako bi se osigurala demokratska atmosfera tokom izbornog procesa.
Uprkos svim naporima da se poboljšaju izborni uslovi, bojkot izbora još uvek ostaje opcija za deo opozicije koji insistira na ispunjenju preporuka ODIHR-a pre nego što pristupe glasanju. Očekuje se da će političke stranke nastaviti da razgovaraju i pregovaraju kako bi pronašle zajednički jezik oko ovog pitanja i odlučile najbolji put ka sprovođenju izbora koji će biti prihvatljivi za sve učesnike.
U međuvremenu, građani Srbije prate razvoj situacije sa pažnjom i izražavaju nadu da će izborni proces proteći mirno i bez incidenata te da će njihovi glasovi biti uvaženi u izboru njihovih predstavnika. Sve političke stranke su pozvane da se ponašaju odgovorno i da deluju u interesu građana, te da zajedno rade na izgradnji demokratskog društva u kojem će svaki glas imati značaj.