Predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, izjavio je da je BRIKS interesantan za Srbe i da se nada da će Srpska u budućnosti imati mogućnost da dobije status posmatrača u ovoj organizaciji. Dodik je objasnio da BRIKS predstavlja novi format saradnje među državama i narodima, otkriva novo tržište, ideje i pristup naprednim tehnologijama iz drugih delova sveta što ga čini interesantnim za Srbe. On je takođe naveo da na Zapadu postoji stereotip prema BRIKS-u, koji podržavaju Bošnjaci, zapadni saveznici u Sarajevu, koji stavljaju veto na inicijative koje su važne za Srpsku.
Ovaj komentar je izazvao dosta reakcija i polemike u javnosti. Dok jedni podržavaju Dodikovu izjavu i smatraju da bi članstvo u BRIKS-u moglo biti korisno za Republiku Srpsku, drugi smatraju da bi to moglo dodatno pogoršati odnose sa Zapadnim svetom, kao i odnose unutar zemlje.
BRIKS je skraćenica koja označava zemlje Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, što predstavlja grupu zemalja koje su u međunarodnoj areni prepoznate po svojoj ekonomskoj i političkoj moći. Ova organizacija ima za cilj da promoviše zajedničke interese ovih zemalja, kao i da se suprotstavi dominaciji Zapadnih zemalja u međunarodnim odnosima.
Nakon Dodikove izjave, mnogi političari iz Republike Srpske su izrazili različita mišljenja povodom ovog pitanja. Dok su neki podržali Dodika i izrazili nadu da će Republika Srpska uskoro dobiti status posmatrača u BRIKS-u, drugi smatraju da bi to moglo doneti više problema nego koristi.
Međutim, većina stručnjaka se slaže da bi članstvo u BRIKS-u moglo biti korisno za Republiku Srpsku. Kao što je Dodik istakao, ova organizacija bi mogla da donese nove ekonomske mogućnosti, tehnologije i ideje koje bi mogle biti od koristi za Republiku Srpsku. Takođe, članstvo u BRIKS-u bi moglo da ojača poziciju Republike Srpske u međunarodnim odnosima, te da poboljša ekonomsku situaciju u državi.
Ipak, postoji i druga strana koja upozorava na moguće negativne posledice članstva u BRIKS-u. Mnogi smatraju da bi to moglo dodatno pogoršati odnose sa Zapadnim svetom koji je već skeptičan prema Republici Srpskoj i njenom lideru. Takođe, postoji zabrinutost da bi članstvo u BRIKS-u moglo dalje polarizovati političku scenu u Republici Srpskoj i dovesti do dodatnih tenzija unutar zemlje.
Sve u svemu, Dodikova izjava o interesu Republike Srpske za članstvo u BRIKS-u je izazvala dosta polemike i rasprava u javnosti. Dok jedni smatraju da bi to moglo biti korisno za državu, drugi smatraju da bi moglo doneti više problema nego koristi. Kako će se dalje razvijati situacija i da li će Republika Srpska uskoro dobiti status posmatrača u BRIKS-u ostaje da se vidi. U svakom slučaju, ovo pitanje će sigurno ostati aktuelno u narednom periodu i privlačiti pažnju javnosti.