Britanske automobilske kompanije traže podršku od Vlade zbog Trampovih carina

Branko Simić avatar

Britanske automobilske kompanije se suočavaju sa sve većom neizvesnošću zbog mogućih carina koje bi američki predsednik Donald Tramp mogao da nametne na automobile proizvedene van Sjedinjenih Američkih Država. Ova situacija je izazvala zabrinutost među proizvođačima u Velikoj Britaniji, koji su se okupili kako bi razgovarali o mogućim merama i strategijama za odgovor na Trampove planove.

Na sastanku održanom sa britanskom ministarkom industrije Sarom Džons, predstavnici automobilske industrije izrazili su svoje stavove i zabrinutosti. Na dnevnom redu su bile carinske tarife koje Tramp planira da uvede, a koje bi iznosile 25% na vozila koja dolaze iz Evrope. Ove mere bi mogle imati katastrofalan uticaj na britanske proizvođače automobila, koji se već bore sa brojnim izazovima, uključujući i posledice Brexita.

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva pokušava da pregovara o izuzecima od tih carina kako bi zaštitila svoje domaće proizvođače. Predstavnici britanske industrije tvrde da bi ove carine mogle smanjiti konkurentnost njihovih proizvoda na američkom tržištu, što bi dovelo do gubitka radnih mesta i smanjenja investicija u sektoru.

Trampovi planovi o carinama dolaze u trenutku kada britanska ekonomija pokazuje znake oporavka nakon teških meseci izazvanih pandemijom COVID-19. Automobilska industrija je jedan od ključnih sektora britanske ekonomije, a smanjenje izvoza na američko tržište moglo bi da ugrozi oporavak i rast ovog sektora.

Osim automobilske industrije, i drugi sektori britanske ekonomije takođe su zabrinuti zbog potencijalnih carina. Mnogi se plaše da bi Trampove mere mogle izazvati domino efekat i dovesti do povratka protekcionizma, što bi dodatno otežalo trgovinsku razmenu između Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država.

S obzirom na trenutnu situaciju, britanska vlada je pod pritiskom da brzo reaguje i pronađe rešenje koje bi moglo ublažiti posledice Trampovih planova. U tom smislu, ministarstvo industrije se trudi da pregovara i traži načine za zaštitu britanskih proizvođača.

Predsednik Tramp je do sada bio poznat po svom čvrstom stavu prema trgovini i često je koristio carine kao način pritiska na druge zemlje. Njegova administracija je već uvela slične mere prema Kini, što je dovelo do trgovinskog rata koji je imao široke posledice na globalnu ekonomiju.

S obzirom na sve veće tenzije između Sjedinjenih Američkih Država i evropskih zemalja, britanske kompanije se nadaju da će vlada uspeti da pregovara o povoljnijim uslovima. U suprotnom, mnoge kompanije bi se mogle suočiti sa ozbiljnim problemima, uključujući smanjenje proizvodnje, gubitak radnih mesta i smanjenje ulaganja.

U ovom trenutku, situacija ostaje neizvesna, a britanske automobilske kompanije se nadaju da će njihovi apeli doći do vlasti i da će se pronaći rešenje koje će zaštititi njihove interese. Očekuje se da će pregovori sa američkom administracijom biti ključni u narednim nedeljama, a ishod tih pregovora mogao bi imati dalekosežne posledice po britansku ekonomiju.

Vreme će pokazati kako će se situacija razvijati, ali jedno je sigurno – britanske automobilske kompanije moraju biti spremne na sve izazove koji dolaze sa strane američke administracije. U tom smislu, važno je da se zadrži dijalog i pregovarački proces, kako bi se obezbedila stabilnost i održivost ovog važnog sektora britanske ekonomije.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije