Banke Santander i Lojds, dve najveće britanske banke, su navodno omogućile pravo na bankovne račune za lažne kompanije koje su pomagale iranskim kompanijama da izbegnu američke sankcije, objavio je danas Gardijan.
Ova vest je uzdrmala investitore, koji su u ponedeljak ujutru prodavali akcije pomenute dve banke, zbog strahovanja da bi zajmodavci mogli da budu kažnjeni ako se utvrdi da su na bilo koji način pomogli iranskoj državnoj Petrohemijskoj komercijalnoj kompaniji (PCC).
Britanski medij napominje da su američki zvaničnici optužili kompaniju koju kontroliše Teheran da je prikupila novac u vrednosti od nekoliko stotina miliona evra za Iransku revolucionarnu gardu, kao i da radi sa ruskim obaveštajnim agencijama. PCC i njegova britanska podružnica su pod američkim sankcijama od novembra 2018.
Navodno je iranska naftna kompanija prebacila novac preko poslovnog bankovnog računa u Santanderu u Britaniji, koristeći lažnu kompaniju, napominje se u dokumentima koje je video Fajnenšel tajms. List tvrdi da je PCC koristio posebnu kompaniju za prebacivanje novca preko računa u bankarsku grupu Lojds.
Ove informacije izazvaće nove polemike i bojazni zbog toga što je finansijski sistem Velike Britanije korišćen za pranje gotovine ili prikrivanje nezakonitih plaćanja, navodi Gardijan.
Šokantan je neuspeh to što se, s našim saveznicima nije išlo ukorak, kako bi bilo zaustavljeno finansiranje neprijateljskog režima, rekao je poslanik laburista i predsednik poslovnog i trgovinskog komiteta Lijam Birn. On je dodao da je „neverovatno da transakcijama, koje su sankcionisane u SAD, može slobodno da se trguje da Londonu“. Birn je na platformi „Ks“ (Tviter) napisao da će u utorak ujutro na sednici o ovom ekonomskom skandalu poslanici unakrsno ispitivati ministre, kompanije i sve druge važne aktere, ne bi li „objasnili kako se sve ovo dogodilo“.
Gardijan navodi da je vest odmah uticala na cenu akcija dva zajmodavca, pri čemu je Ljojds pao za čak dva odsto u jutarnjoj trgovini, iako je nešto kasnije donekle nadoknadio gubitke. Akcije Santandera, koji je na berzama u Španiji, pale su za više od tri odsto.
Santander je objavio da nije prekršio nijedno pravilo, a obavio je i istragu na osnovu koje navodi da „nije kršio američke sankcije“. „Imamo politike i procedure kako bismo osigurali da poštujemo uslove sankcija, a s tim u vezi nastavićemo aktivno da sarađujemo sa relevantnim vlastima Britanije i SAD“, navela je banka.
Ovakvi skandali mogu imati ozbiljne posledice po poslovanje banaka i njihovu reputaciju, stoga je važno da nadležne vlasti sprovedu detaljne istrage kako bi utvrdile odgovornost i sprečile slične slučajeve u budućnosti. Ako se utvrdi da su banke zaista bile umešane u pranje novca i kršenje međunarodnih sankcija, moraće da snose odgovarajuće posledice.
Očekuje se da će nadležni organi razmotriti sve dostupne informacije i sprovesti istragu kako bi saznali istinu. Banke su odgovorne za poštovanje zakona i međunarodnih propisa, iako ponekad postoji rizik od zloupotrebe sistema. Međutim, u interesu je javnosti i očuvanja finansijske stabilnosti da se ovakve situacije adekvatno reše i spreče u budućnosti.