Brodovi najčešće pristajali u Beogradu

Branko Simić аватар

Ako uzimate u obzir putovanje kruzerom kroz evropske vode, Srbija bi mogla biti jedna od vaših destinacija. Prema Agenciji za upravljanje lukama, u prošlogodišnjoj nautičkoj sezoni u Srbiji je zabeleženo 1.409 pristajanja kruzera i ukupno 183.043 putnika. Ovo predstavlja povećanje od 35% u broju putnika u odnosu na prethodnu godinu, a broj pristajanja kruzera ostao je na istom nivou kao i 2022. godine.

Beograd je najčešća destinacija za pristajanje kruzera, sa ukupno 567 pristajanja, dok je u Novom Sadu zabeleženo 373 pristajanja. U Donjem Milanovcu i Golupcu zabeleženo je, redom, 268 i 179 pristajanja. Najviše putnika (74.750) iskrcalo se u prestonici.

Protekle godine otvorena su tri nova međunarodna putnička pristaništa u Srbiji, u Sremskoj Mitrovici, Zemunu i Šapcu, te ih u našoj zemlji trenutno ukupno ima deset. Agencija za upravljanje lukama očekuje da će se broj putnika povećati za 10% u ovoj sezoni, te da će Srbiju sa kruzera posetiti oko 200.000 turista.

Takav rast u broju turista može imati značajan uticaj na lokalnu ekonomiju, s obzirom na potrošnju turista na različite usluge, kao što su smeštaj, hrana i piće, suveniri i turističke ture. To takođe može doprineti razvoju infrastrukture i pružanju mogućnosti za zapošljavanje u turističkom sektoru.

Osim ekonomske koristi, turistički procvat može doprineti i promociji kulturne i prirodne baštine Srbije. Turisti koji posete zemlju kroz kruzerske ture mogu imati priliku da istraže različite oblasti, bogatu istoriju i tradiciju, kao i da uživaju u prelepim pejzažima duž reke Dunav.

Međutim, treba uzeti u obzir i potencijalne izazove i probleme koji mogu nastati sa povećanim brojem turista. Održivo upravljanje turističkim destinacijama ključno je kako bi se sačuvala prirodna i kulturna baština, smanjio uticaj na životnu sredinu i osigurala pozitivna iskustva za lokalno stanovništvo i turiste.

Uzimanje u obzir potreba i preferencija turista, ulaganje u obuku osoblja u turističkoj industriji, promocija očuvanja prirodne i kulturne baštine, i osiguravanje pristupačnih i održivih turističkih aktivnosti mogu pomoći u očuvanju ravnoteže između turističkog razvoja i očuvanja prirodnih i kulturnih resursa.

Srbija može imati veliku korist od rasta u turističkoj industriji, posebno od sve većeg broja turista koji dolaze kruzerima. Uz odgovarajuće planiranje, upravljanje i ulaganje, ova zemlja može postati još privlačnija destinacija za turiste iz različitih delova sveta. Srbija može iskoristiti ovo povećanje turističke aktivnosti kako bi promovisala svoju kulturu, istoriju i prirodne lepote, te unapredila ekonomski razvoj i prosperitet svojih zajednica. U isto vreme, važno je da se očuva ravnoteža između turističkog razvoja i zaštite prirodnih i kulturnih resursa, kako bi se osigurala održivost turizma u Srbiji u dugoročnoj perspektivi.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije