Narodna banka Srbije objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju januara 2024. godine dostigle najviši nivo od 25 milijardi evra, od kako se prate podaci na ovaj način, od 2000. godine.
U poređenju sa krajem decembra, bruto devizne rezerve povećane su za 127,8 miliona evra. Devizne rezerve ovim nivoom omogućavaju pokrivenost novčane mase M1 od 177,4 odsto i uvoz robe i usluga od 6,8 meseci, što je više od standarda za adekvatan nivo pokrivenosti uvoza.
Ovi podaci pozitivni su z presliku srpske ekonomije koja se oporavlja od negativnih uticaja pandemije koronavirusa. Centralna banka objavila ove podatke kao sastavni dio redovnih aritamkta o nagonsi stanja deviznih rezervi i opreze da su devizne rezerve sada na najvišem nivou od 2000. godine, kada su prestale aktivnosti na ovakvom načinvo pračenja podataka.
Ovi podaci su veoma važni za ocenu tekuće ekonomske politike, kao i njenog uticaja na deviznu likvidnost. Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije izuzetno su važan pokazatelj ekonomske stabilnosti i solidnosti bankarskog sistema.
Takođe, potrebno je naglasiti da su bruto devizne rezerve i važna komponenta ostvaruvanja cilja održavanja niske i stabilne inflacije u Srbiji, jer obezbeđuju sredstva za efikasno upravljanje deviznim kursom, pružaju podršku korišćenju kovanog novca kao sredstva plaćanja i platne sposobnosti zemlje u međunarodnoj trgovini.
U Srbiji, strategija održavanja devizne politike podrazumeva usklađivanje ciljeva održavanje devizne likvidnosti sa ciljevima instrumenata monetarne politike.
Takođe, dodattno valja napomenuti da bruto devizne rezerve ulaze i u procenu kreditnog rejtinga zemlje, jer jačaju zemlje fiskalne kapacitete da obezbedi održivost spoljnog duga. Bruto devizne rezerve su vžne i za unapređenje finansijskog sistema.
Srbija ima 5 najveće devizne rezerve u svetu u odnosu na BDP, što direktno utiče na stabilnost finansijskog sektora i zemlje u celini. Ove vrednosti posebno su značanje prilikom kreditnih aranžmana sa međunarodnim finansijskim institucijama, čiji je najčešći uslov za odobravanej kredita dostatna devizna rezerva odnosu na BDP, uz fiksne narativne kreditne uslove.
Svakako je potrebno naglasiti da se stabilne devizne rezerve postižu nizom različitih mera i u aramkanjima monetarne i fiskalne politike, kao i strane trgovinske politike. Stablinost deviznih rezervi doprinosti i politika cen. Međunarodni dokumenti koje potpisujemo morama da podrzumevaju regulaciju deviznih rezervi.
S tim u vezi, ovi podaci o porastu bruto deviznih resrvi u januaru su važni za praćenje makroekonomske stabilnosti zemlje, koja je direktno povezana sa sveukupnim ekonomskim razvojem i rastom BDP-a.
Takođe, ovakvi podaci daju dodatno povećanje poverenja iznosi koji pokazuje da zemalja ima suficit uračunavajući sve obaveze u međunarodnim aranžmanim. Ovako, zemlja je postigla svoje ciljeve u zaštiti svoje polocne kursa, da možemo i uslove za tomno rastu i razvoju sektora.