Prema najnovijem izveštaju Državne revizorske institucije (DRI), nedostaje osobje u centrima za socijalni rad (CSR) širom Srbije, čiji broj predmeta se povećava iz godine u godinu. Istraživanje je pokazalo da postoji ozbiljan manjak kadrova, jer opterećenost i obim posla ne može biti pokriven postojećim brojem zaposlenih. DRI navodi da osam CSR nema nijednog socijalnog radnika, 21 centar radi bez pravnika, 17 bez psihologa i 57 bez ijednog pedagoga.
Prema postojećim normativima, CSR bi trebalo da ima 50% zaposlenih socijalnih radnika, ali nedostaje 1.700 ljudi u celokupnom sistemu socijalne zaštite, a u CSR čak oko 600 stručnih radnika. Nažalost, direktna posledica nedostatka kadrova jeste i manjak stručnih licenci potrebnih za obavljanje određenih poslova, kao i nedostatak planova za stručno usavršavanje. DRI takođe ukazuje na neadekvatan inspekcijski nadzor.
Sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti takođe ukazuje na problem neadekvatnih plata zaposlenih u CSR, kao i opšteg nezadovoljstva radnim uslovima. Čelnici sindikata upozoravaju da, ukoliko država ne preduzme hitne mere, mnogi centri za socijalni rad bi mogli biti primorani da zatvore svoja vrata zbog manjka zaposlenih i obima poslova. Blagoslov 2020. i 2021. godine usmeren je na donošenje odluka vezanih za povećanje plata mnogih zaposlenih u sistemu socijalne zaštite, ali te mere su i dalje nedovoljne za zadovoljavanje osnovnih potreba zaposlenih.
DRA, zajedno s Sindikatom zaposlenih u socijalnoj zaštiti, stavljaju fokus na neadekvatne plate stručnih radnika, poput socijalnih radnika, pravnika, psihologa, i pedagoga, u poređenju s drugim profesionalcima u istim oblastima, kao što su medicinske sestre. Ističe se da je neophodno uspostavljanje nove strategije koja će omogućiti privlačenje i zadržavanje kvalifikovanih kadrova u centrima za socijalni rad, a to podrazumeva i povećanje plata.
Uprkos svim izazovima koje su centri za socijalni rad suočeni, oni su značajni jer se bave širokim spektrom društvenih pitanja, uključujući starateljstvo nad decom, smeštaj dece bez roditeljskog staranja, usvojenje, rešavanje socijalnih problema prouzrokovanih nasiljem, kao i vršnjačkim nasiljem. To znači da je hitno potrebno preduzeti adekvatne mere kako bi se obezbedili neophodni resursi i podrška centrima za socijalni rad kako bi mogli delotvorno da reše ovako ozbiljne i kompleksne socijalne probleme.
U zaključku, čini se da su neophodni hitni koraci vlade Srbije kako bi se ispravili postojeći problemi u centrima za socijalni rad i kako bi se obezbedio adekvatan broj svih potrebnih kadrova, kao i poboljšanje uslova rada i povećanje plata zaposlenih. Ovo je ključno za obezbeđivanje efikasnih i kvalitetnih usluga za sve one koji su u potrebi.