. Takođe, tim će sarađivati sa Narodnim muzejem u Nišu, pod čijom upravom se Caričin grad nalazi, kao i sa drugim institucijama u zemlji i inostranstvu koje imaju relevantno stručno iskustvo u oblasti arheologije i zaštite kulturne baštine.
Nakon formiranja, Stručni tim već je krenuo sa detaljnim istraživanjima i prikupljanjem podataka kako bi što potpunije prikazao značaj i vrednost arheološkog nalazišta Caričin grad – Iustiniana Prima. Radi se o kompleksu koji obuhvata ostatke antičkog grada, crkve, termalnog kompleksa, palate i vile, koji svedoče o bogatoj istoriji grada i njegovom kulturnom značaju u vreme Vizantije.
U narednom periodu, Stručni tim će nastaviti sa terenskim istraživanjima i nastojati da dokumentuje sve relevantne podatke o lokalitetu. Cilj je da se kroz izradu nominacionog dosijea pruži kompletna slika o kulturnom, istorijskom i arheološkom značaju Caričin grada, kako bi se ova nekadašnja prestonica provincije Ilirik našla na Uneskovoj Listi svetske baštine.
Ovaj projekat smatra se od velikog značaja za Srbiju, jer bi eventualni upis Caričinog grada na Uneskovu Listu svetske baštine imao pozitivan uticaj na promociju kulturne baštine zemlje i privlačenje turista. Takođe, ovo bi bilo i značajno priznanje za sve učesnike u ovom projektu i zaštitu kulturne baštine uopšte.
Učlanjenje na Uneskovu Listu svetske baštine predstavlja veliko priznanje za državu, ali i obavezu za dalju zaštitu, očuvanje i promociju kulturne baštine. Stoga je formiranje Stručnog tima za izradu nominacionog dosijea za upis „Arheološkog nalazišta Caričin grad – Iustiniana Prima“ na Uneskovu Listu svetske baštine veliki korak ka promociji i zaštiti kulturnog nasleđa Srbije.
Nadamo se da će ovaj projekat biti uspešno realizovan i da će Caričin grad uskoro postati deo svetske kulturne baštine, kako bi se njegova vrednost i značaj sačuvali i preneli na buduće generacije.