Carinski službenici su otkrili dva pokušaja krijumčarenja garderobe na graničnim prelazima Batrovci i Horgoš, čija je ukupna vrednost procenjena na više od milion i po dinara. Prvi slučaj se desio na graničnom prelazu Batrovci kada je kamion koji je išao iz Turske za Nemačku, prevozeći plastične palete, zaustavljen zbog detaljnog pregleda. Iako je vozač tvrdio da nema ništa drugo da prijavi osim robe koju prevozi, carinici su pronašli vakum kese punih različite garderobe među plastičnim paletama.
U drugom slučaju, carinski službenici su na graničnom prelazu Horgoš zaustavili kombi, koji je također išao iz Turske za Nemačku prevozeći različitu garderobu. U oba slučaja, krijumčarena garderoba je privremeno zadržana, a protiv vozača kamiona i kombija podnete su prekršajne prijave. Uprava carina ističe značaj saradnje sa policijom u sprečavanju krijumčarenja i naglašava da će nastaviti sa pojačanim kontrolama na graničnim prelazima.
Ovi slučajevi predstavljaju samo mali deo problema krijumčarenja robe sa kojim se carinski službenici svakodnevno susreću. Kao deo borbe protiv krijumčarenja, carinski službenici često vrše detaljne preglede robe koja se prevozi preko graničnih prelaza. Osim garderobe, često se krijumčari i druga roba poput cigareta, alkohola, elektronskih uređaja i luksuzne robe. Krijumčarenje robe predstavlja ozbiljan problem ne samo za carine, već i za državu u celini, jer nanosi značajnu štetu ekonomiji i proračunu.
Uprava carina se trudi da stalno unapređuje svoje metode kontrole kako bi se smanjio broj slučajeva krijumčarenja. Pored pojačanih kontrola na graničnim prelazima, carinski službenici često sarađuju sa drugim agencijama, kao što su policija i druge carinske službe, kako bi razmenili informacije o krijumčarenju i zajedno radili na suzbijanju ovog problema.
Uz to, Uprava carina također vrši edukaciju svojih službenika i kontinuirano ih obučava o tehnikama prepoznavanja krijumčarske robe. Ova obuka je ključna u borbi protiv krijumčarenja jer omogućava carinskim službenicima da budu informisani o najnovijim metodama krijumčarenja i da efikasnije prepoznaju sumnjive pošiljke.
Kako bi se suočili sa ovim izazovima, Uprava carina također radi na unapređenju tehnoloških sistema za kontrolu robe. Moderne tehnologije, kao što su rendgen skeneri i druge vrste skenera, omogućavaju carinskim službenicima da brzo i efikasno pregledaju različite vrste robe na graničnim prelazima, što značajno olakšava otkrivanje krijumčarene robe.
Uprava carina također sarađuje sa međunarodnim organizacijama poput Ujedinjenih nacija i Evropske unije u cilju suzbijanja krijumčarenja. Ova saradnja omogućava razmenu informacija o krijumčarenju na međunarodnom nivou i olakšava zajedničke akcije u borbi protiv ovog problema.
Uprava carina ulaže značajne napore u borbi protiv krijumčarenja robe, ali ovaj problem zahteva kontinuiranu pažnju i saradnju svih relevantnih institucija. Kroz efikasnu kontrolu na graničnim prelazima, saradnju sa drugim agencijama, obuku službenika i unapređenje tehnoloških sistema, Uprava carina nastoji da smanji broj slučajeva krijumčarenja i da zaštiti ekonomiju od negativnih posledica ovog problema.