Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti izdao je saopćenje povodom uredbe Centralne banke u Prištini u vezi sa pitanjem dinara. U saopćenju se navodi da CB samo obavlja svoju dužnost te da su uplate u dinarima koje primaju Srbi na KiM i dalje dozvoljene, ali da će one biti deponovane na njihove devizne račune. Kurti ističe da ova uredba ne cilja srpski dinar.
Premijer vlade Kosova, Aljbin Kurti, izdao je danas saopćenje povodom najnovije uredbe Centralne banke u Prištini koja se odnosi na pitanje dinara.
U saopćenju se ističe da je Centralna banka samo obavila svoju dužnost i da se uredba ne odnosi na zabranu uplate dinara, već samo na način na koji će te uplate biti deponovane.
Na društvenoj mreži, premijer Kurti je objavio i saopćenje svog kabineta u kojem se navodi da su uplate u dinarima koje primaju Srbi na Kosovu i dalje dozvoljene, ali da će se deponovati na njihove devizne račune.
Ova uredba, kako se navodi, ne cilja srpski dinar, već samo određuje način na koji će se vršiti uplate i deponovanje novca.
Kurti je naglasio da je uvođenje ove uredbe u skladu sa zakonima i principima uprave javnim finansijama i monetarnom sistemu i ističe da se ne radi o diskriminaciji Srba koji koriste dinar.
Ovo saopćenje dolazi nakon što je Centralna banka objavila uredbu koja je izazvala burne reakcije na Kosovu, ali i u Srbiji, gdje su pojedinci tvrdili da se radi o pokušaju da se srpski dinar zabrani.
Uprkos tome, premijer Kurti tvrdi da je ova uredba samo u skladu sa zakonom te da se nećie uvesti zabrane uplata u dinarima.
Također, ministar finansija u privremenim institucijama, Besnik Bislimi, istakao je da je nova uredba usmjerena na veći stepen transparentnosti i regulacije finansijskih tokova na teritoriji Kosova.
Prema njegovim riječima, nova uredba će omogućiti bolji nadzor i kontrolu finansijskih transakcija, te da ne cilja ni na koji način na zabranu uplate dinara na Kosovu.
Iz Centralne banke do sada nisu komentarisali ovu novu uredbu, ali su istakli da su donijeli ovu odluku u cilju jačanja finansijskog sistema na Kosovu.
Ovo izdanje Centralne banke došlo je u trenutku kada su odnosi između Beograda i Prištine veoma zategnuti zbog pitanja reciprociteta u nekim oblastima, a posebno u ekonomiji i finansijama.
Najnovija uredba Centralne banke je podigla dosta prašine i izazvala je negodovanje u nekim krugovima, posebno od strane srpskih zvaničnika koji smatraju da je ova uredba protiv srpskih interesa na Kosovu.
S druge strane, premijer Kurti i ministar Bislimi tvrde da se ne radi o zabrani, već samo o regulaciji finansijskih tokova na Kosovu, a posebno kada je u pitanju uplata dinara.
U međuvremenu, očekuje se da će se ova tema naći i na dnevnom redu dijaloga između Beograda i Prištine, koji se očekuje da uskoro bude nastavljen pod pokroviteljstvom Evropske unije.
Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, još nije komentirao ovu situaciju, ali se očekuje da će se ubrzo oglasiti povodom nove uredbe Centralne banke na Kosovu.
Kosovski Srbi su izrazili zabrinutost zbog nove uredbe Centralne banke i tvrde da bi ona mogla ugroziti njihove ekonomske interese na Kosovu.
S druge strane, Premijer Kurti tvrdi da se radi samo o regulaciji finansijskih tokova na Kosovu i da ova uredba ne cilja na zabranu uplata bilo koje valute, pa tako ni srpskog dinara.