Cena gasa će tek skočiti? Energetska kriza DRMA SVET

Stefan Nikolić avatar

Stručnjaci povećanje cijena plina pripisuju niskom nivou punjenosti skladišta plina, ograničenoj ponudi glavnih dobavljača te velikoj potražnji za LNG-om u Aziji, piše Srbija Danas u članku objavljenom 19. listopada. Prema njihovim tvrdnjama, nedostatak plina u Europi mogao bi se još pogoršati zbog dogovora između Kine i Sjedinjenih Američkih Država, što bi moglo dovesti do energetske krize.

Kako stoji u članku, a prenosi ga i nemačka televizija „N-TV“, očekuje se da će kineska preduzeća sklopljivati milionske poslove s američkim izvoznicima kako bi osigurala isporuke LNG-a. S obzirom na ovakav razvoj situacije, Europa bi mogla biti u problemima jer su skladišta plina nedovoljno puna.

Na kraju članka se spominje i mogućnost da Rusija pomogne u popunjavanju skladišta u Europi povećanjem isporuka preko svojih plinovoda, no ističe se da su njihove izvozne mogućnosti ograničene zbog potrebe za punjenjem vlastitih skladišta i maksimalne razine proizvodnje.

Cijene plina u Europi su naglo skočile posljednjih mjeseci, navodi se u članku, te da je od početka kolovoza do kraja rujna cijena više nego udvostručena. Najviša cijena zabilježena je 6. listopada kada je dosegla povijesni maksimum od 1.937 dolara za tisuću kubičnih metara, nakon čega je došlo do pada, no cijene i dalje premašuju granicu od tisuću dolara.

Energija je ključni resurs za funkcioniranje modernog društva, a svaka promjena u cijenama može imati ozbiljan utjecaj na društvo, gospodarstvo i sigurnost opskrbe. Dosadašnje povećanje cijena plina u Europi već je izazvalo zabrinutost među potrošačima, tvrtkama te političarima, a moguće pogoršanje situacije zbog spomenutog dogovora između Kine i SAD-a može dovesti do ozbiljnih problema u opskrbi plinom u cijeloj regiji.

Neizvjesnost u vezi s budućom opskrbom plinom može dovesti do daljnjih oscilacija cijena, što bi moglo negativno utjecati na potrošače, tvrtke te cjelokupno gospodarstvo Europe. Osim toga, moglo bi doći do smanjenja konkurentnosti europske industrije na globalnom tržištu, što bi dugoročno moglo dovesti do gubitka radnih mjesta te smanjenja gospodarskog rasta.

Kako bi se ublažile negativne posljedice povećanja cijena plina, bit će potrebno hitno djelovanje i donošenje adekvatnih mjera kako bi se osigurala stabilnost opskrbe plinom te zaštitila gospodarska i socijalna stabilnost Europe. Očekuje se da će europske vlade i institucije intenzivirati napore kako bi pronašle rješenja koja će omogućiti stabilizaciju cijena te osigurati sigurnu opskrbu plinom u narednom razdoblju.

U konačnici, situacija s cijenama plina u Europi zahtijeva pažljivo praćenje i promptno djelovanje kako bi se spriječile moguće negativne posljedice po gospodarstvo i sigurnost opskrbe. Sve zemlje u regiji trebale bi uskladiti svoje aktivnosti i surađivati na razini EU kako bi se osigurala stabilna i sigurna opskrba plinom te spriječile eventualne krize u budućnosti.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije