Cena gasa drastično pala, ovo je glavni uzrok

Stefan Nikolić аватар

Cijena prirodnog gasa u Europi je u utorak pala na najnižu razinu od 22. srpnja, spuštajući se na gotovo 1.600 dolara za 1.000 kubičnih metara, prema podacima London Stock Exchange-a „ICE“. Trenutna cijena gasa iznosi 1.618 dolara po 1.000 kubičnih metara.

Ovaj pad cijena događa se zbog toga što se rezerve plina u europskim podzemnim skladištima gasa (UGS) približavaju maksimumu, te su već popunjene skoro 90 posto. Ranije su se zemlje Europske unije obvezale da će postrojenja UGS-a popuniti najmanje 80 posto do zime 2022. – 2023. godine, te 90 posto do svih narednih zimskih perioda.

Osim toga, u EU je došlo do relativno toplog vremena, a udio vjetroelektrana u proizvodnji električne energije značajno je porastao, dosegnuvši oko 13,5 posto u rujnu te preko 21 posto od početka listopada. Sve ovo utječe na smanjenje potražnje za prirodnim plinom te time i na pad cijene.

Očekuje se da će niže cijene prirodnog plina imati pozitivan utjecaj na potrošače diljem Europe, jer bi trebale rezultirati nižim računima za grijanje i proizvodnju energije, te bi mogle utjecati na smanjenje inflacije.

Unatoč ovom trenutnom padu cijena, situacija na europskom tržištu plina i dalje je složena. U proteklim mjesecima, cijene prirodnog plina naglo su porasle zbog niza faktora, uključujući ograničenu proizvodnju, visoku potražnju, smanjene količine plina koje dolaze iz Rusije te rastuće troškove emisija CO2.

Unatoč svemu tome, najnoviji pad cijene prirodnog plina donosi određeno olakšanje kako potrošačima tako i tvrtkama diljem Europe.

S druge strane, smanjenje cijene plina može predstavljati problem za proizvođače plina, koji će možda biti prisiljeni smanjiti proizvodnju ili prilagoditi svoje poslovanje kako bi se nosili s nižim prihodima.

Iz ovog razloga, mnoge europske zemlje razmatraju dodatne mjere kako bi ublažile utjecaj visokih cijena energenata na gospodarstvo, te osigurale stabilnost opskrbe energijom. Uz to, očekuje se da će mnoge zemlje pojačati napore na diversifikaciji izvora energije te povećati investicije u obnovljive izvore energije kako bi smanjile ovisnost o uvozu plina.

Konačno, predviđa se da će cijene plina i dalje biti podložne fluktuacijama, ovisno o faktorima kao što su vremenski uvjeti, geopolitičke tenzije, stanje europske ekonomije te politike koje će se provoditi kako bi se riješili problemi s opskrbom i potražnjom plina.

U svakom slučaju, trenutni pad cijene prirodnog plina dobrodošao je razvoj događaja za potrošače, ali istovremeno postavlja izazove za proizvođače i tvrtke u industriji, te će biti zanimljivo pratiti kako će tržište reagirati na ove novonastale okolnosti.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije