Na Kopaonik biznis forumu, koji je okupio brojne privrednike i investitore, razgovaralo se o aktuelnoj situaciji na tržištu energenata i njenom uticaju na ekonomiju Srbije. Predsednik Kluba Privrednik, Zoran Drakulić, istakao je da trenutne cene energenata nikada nisu bile ovako visoke. „Cena gasa je otišla na skoro 4.000 evra, a cena nafte na 130 dolara. Takođe, hrana je poskupela, pri čemu je tona žita za Egipat prodavana po 530 dolara, dok je u Srbiji cena bila 250 evra po toni“, naglasio je Drakulić, ističući da će ovi skokovi cena značajno uticati na ekonomske tokove.
Jedna od ključnih tema panela bila je i inflacija koja se dodatno podstiče rastućim cenama energenata. Alesandro Bragonzi, šef regionalnog predstavništva Evropske investicione banke za Zapadni Balkan, upozorio je na ozbiljne posledice koje rastuće cene energenata imaju na ekonomiju regiona. „Najveća opasnost za evropsku ekonomiju, kao i za ekonomije Zapadnog Balkana i Srbije, jeste upravo rastuća cena energije, koja stvara pritisak na inflaciju za domaćinstva i kompanije“, rekao je Bragonzi.
On je takođe naglasio da rastući troškovi za vojne svrhe, koji su neophodni zbog trenutne geopolitičke situacije, dodatno ograničavaju fiskalni prostor. „To će smanjiti mogućnosti za preduzimanje kapitalnih investicija, što može imati dugoročne posledice po ekonomski razvoj“, dodao je.
Vlada Srbije je reagovala na trenutnu situaciju i ograničila cenu prirodnog gasa, što je korak koji bi mogao da ublaži pritisak na domaćinstva i privredu. Međutim, ekonomisti upozoravaju da će ovo biti samo privremeno rešenje, jer se globalno tržište energenata i dalje suočava sa velikim izazovima.
Cene uglja su takođe dostigle istorijski rekord, što dodatno komplikuje situaciju. Analitičari ukazuju na to da se haos na tržištu energenata nastavlja, a vrednost energenata raste iz dana u dan. Ove promene su rezultat različitih faktora, uključujući sankcije Rusiji, koje su nanele ozbiljan udarac snabdevanju energentima u Evropi.
U svetlu ovih dešavanja, domaći investitori izražavaju zabrinutost zbog nesigurnosti na tržištu. Drakulić je napomenuo da se mnogi investitori ne osećaju dovoljno sigurno da ulažu, što može usporiti ekonomski rast. „Domaći investitori ne ulažu dovoljno, a to može imati ozbiljne posledice po privredu“, rekao je.
Uprkos izazovima, neki panelisti su izrazili optimizam zbog potencijala za ulaganja u obnovljive izvore energije. Bragonzi je ukazao na važnost diversifikacije izvora energije kao dugoročne strategije koja bi mogla pomoći Srbiji i regionu da se zaštite od nestabilnosti na globalnom tržištu. „Investicije u obnovljive izvore energije su ključne za budućnost, a Evropska investiciona banka je spremna da podrži takve projekte“, dodao je.
Forum na Kopaoniku pruža platformu za diskusiju o ovim ključnim pitanjima i omogućava razmenu ideja među privrednicima, investitorima i donosiocima odluka. S obzirom na trenutnu situaciju, jasno je da će ekonomija Srbije, kao i čitavog regiona, morati da se prilagodi novim realnostima na tržištu energenata. Očekuje se da će u narednim mesecima biti potrebno preispitati strategije i planirati dugoročne investicije kako bi se obezbedila stabilnost i rast u ovim turbulentnim vremenima.