Cena nafte doživela je nagli skok, prema rečima generalnog sekretara Udruženja naftnih kompanija Srbije, Tomislava Mićovića. Cena je probila barijeru od 80 dolara po barelu, a u nekim državama u okruženju već su zabeležena veća povećanja derivata. Mićović ističe da je razlog ovog skoka porast ekonomske aktivnosti u državama koje ukidaju restrikcije nakon vakcinacije, kao i ograničene zalihe velikih proizvođača koji su doprinele povećanju cena. Takođe, postavlja se pitanje da li je cena nafte skočila zbog visokih cena gasa ili nestašice uglja.
Mićović je istakao da tržište nafte i energije uvek dolazi do određenog prelivanja, što je uzrokovalo očekivanje trgovaca u pogledu ekonomskog rasta. Oni su počeli da kupuju velike količine nafte kako bi se pripremili za taj period, ali su izazvali neravnotežu u proizvodnji i potražnji za naftom, što je dovelo do značajnog poskupljenja nafte. On takođe navodi da se trenutno nalazimo u periodu veoma naglog povećanja cene nafte, koji bi uskoro mogao biti zamenjen blagim padom cena.
Prema njegovim rečima, cena sirove nafte je porasla za 58 odsto ove godine u odnosu na prošlu godinu, a ovakav brzi skok cena nije zabeležen još od 2010. godine. Mićović ističe da će svetski poznavaoci o ceni nafte korigovati prognoze na mesečnom nivou, i da je nemoguće predvideti iznenadne promene.
Skok cena nafte se takođe već odražava na cene goriva na pumpama u Srbiji, gde su cene dizela rasle oko dinar nedeljno, a benzina oko 50 para u poslednjih nekoliko nedelja. Mićović ističe da se ta promena odrazilala i na cene goriva u Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji. Takođe, naveo je da se razmišlja o smanjenju akciza kako bi se delimično ublažile posledice rasta cena goriva.
U tom kontekstu, Mićović je istakao da je Srbija pokrenula inicijativu za razgovor o smanjenju svih troškova koji opterećuju tržište naftnim derivatima, a takođe je istakao i važnost formiranja obaveznih rezervi derivata nafte, koja se trenutno odvija sporijim tempom nego što bi trebalo. On ističe da su takve rezerve važne za obezbeđivanje sigurnosti u slučaju krize.
Mićović je izrazio nadu da cene nafte neće ići dalje i da će uslediti blagi pad. Takođe je ukazao na tehnološka rešenja u saobraćaju koja se baziraju na nafti, te da je postupna zamena nafte nešto što bi moglo rešiti ozbiljne probleme koji bi mogli nastati usled visokih cena nafte.