Američka referentna vrednost nafte Vest Teksas Intermediate je pala ispod 85 dolara, dok je globalna referentna vrednost Brent pala ispod 90 dolara. Ovo su najniže cene nafte od početka 2022. godine. Ovaj pad cena nafte se dogodio usled porasta vrednosti dolara i zabrinutosti zbog globalne potražnje, iako postoji pretnja od prekida ruskih snabdevanja.
Povećanje vrednosti dolara dovelo je do toga da je indeks dostigao svoj najviši nivo u istoriji, što je imalo uticaj na tržište nafte. Pored toga, centralne banke su podigle kamatne stope u pokušaju da suzbiju inflaciju, što je izazvalo zabrinutost investitora da bi ekonomije mogle biti gurnute u recesiju.
Kina, jedan od najvećih potrošača nafte, se suočava sa strožim ograničenjima zbog virusa, što je takođe doprinelo smanjenju potražnje za naftom. Regioni poput Čengdua i Šenžena produžavaju blokade ili usvajaju mere kontrole kretanja, što dodatno utiče na potražnju za naftom.
Iako je Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici u ponedeljak odlučili da smanje proizvodnju, cene nafte su i dalje pale. Saudijska Arabija je takođe smanjila cene za svoje kupce u Aziji i Evropi za isporuke sledećeg meseca, što dodatno ukazuje na mekoću na tržištu nafte.
Pojavljivanje ovakvih informacija i promena na tržištu nafte moglo bi da dovede do promena cena goriva na globalnom nivou, što bi moglo da utiče na potrošače širom sveta. Naime, smanjenje proizvodnje i pad cena nafte bi mogli da rezultiraju manjim cenama goriva, što bi moglo da bude olakšanje za mnoge potrošače.
Ovo je takođe važno za ekonomiju mnogih zemalja koje zavise od izvoza nafte, kao i za same kompanije koje se bave naftnim poslovima. Pad cena nafte može imati uticaj na profitabilnost ovih kompanija, te ih naterati da preispitaju svoje poslovanje i strategije.
Iako trenutno postoje zabrinutosti oko kretanja cena nafte, nije isključeno da se situacija može promeniti. Naime, tržište nafte je često vrlo promenljivo i podložno uticajima različitih faktora, te je moguće da se cene nafte opet podignu u skorijoj budućnosti.
U svakom slučaju, ovo je situacija koja zahteva pažnju i praćenje, kako bi se razumela kompletna slika i uticaj na globalnu ekonomiju. Očekuje se da će ekonomski stručnjaci, analitičari i predstavnici vlada različitih zemalja pažljivo pratiti ove promene i preduzimati odgovarajuće korake u skladu sa njima.