CENA STRUJE EKSPLODIRALA, CIFRA NEBESKA! Sledi zatvaranje fabrika i otpuštanje radnika, privreda traži pomoć države

Stefan Nikolić аватар

Srpsko tržište struje potpuno je liberalizovano 2015. godine, ali država i dalje reguliše cene za domaćinstva. Međutim, usled globalne energetske krize, naša privreda se suočava sa sve skupljim kilovatima. Cena električne energije na berzi je ovih dana eksplodirala i megavat sat dostiže i 200 evra, što je pet puta više nego početkom godine. Zbog toga, privrednici širom sveta najavljuju otpuštanje radnika i zatvaranje fabrika, te je i naša privreda traži podršku države.

Jedini trgovac na tržištu električne energije u Srbiji je Elektroprivreda Srbije (EPS), koja se snabdeva sa 97 posto potrošača. Međutim, sada i njihove cene struje rastu, zbog poremećaja na svetskom tržištu električne energije, gde zemlje prave planove kako da zaštite svoje privrede.

Cena električne energije povećana je usled veće tražnje, rekordne cene gasa i uglja, kao i poskupljenja takse za velike zagađivače. Zbog ovakvih kretanja na tržištu, potrošači se suočavaju sa rastućim cenama električne energije. Pojedinci i kompanije ugovaraju isporuku električne energije na šest meseci do godinu dana, ali trenutna kretanja na tržištu znače da je cena za kupce koji sada ugovaraju isporuku električne energije za 2022. godinu veća 120 do 160 odsto od cene iz prethodnog ugovora.

Da bi se zaštitila privreda od skupog troška električne energije, predloženo je stavljanje plafona za cenu megavat sata. Takođe, jedan od odgovora privrede na povećanje cena električne energije je izgradnja solarne elektrane na svojim krovovima i sopstvena proizvodnja električne energije.

Pored toga, najavljeno je formiranje Radne grupe koja će predložiti mere zaštite, u saradnji sa Vladom i Privrednom komorom Srbije, kako bi se očuvala osnova za projektovani ekonomski rast. Takođe, kako bi se održao projekat energetske tranzicije na Zapadnom Balkanu, tempo delovanja je presudan za uspeh. EPS takođe ulaže u zaštitu životne sredine, dok se širi krug kupaca paketa ZelEPS koji obezbeđuje zelenu energiju.

Na kraju, stručnjaci i profesori Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu ističu da je neophodno da se pronađu mehanizmi podrške kako bi se zaštitila privreda, ali i kako bi se pronašla rešenja za sopstvenu proizvodnju električne energije i smanjenje troškova.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije