Cene gasa skaču u nebesa

Branko Simić аватар

Evropa se suočava s gasnom krizom nakon što je Kijev odlučio obustaviti dotok ruskog gasa, a sada i Amerika ima problema. Međutim, u ovom slučaju, uzrok rasta cena gasa i lož-ulja nije politička odluka, već vremenska prognoza. „Fajnenšel tajms“ tvrdi da su cene energenata koji se koriste za grejanje domaćinstava porasle zbog polarne hladnoće koja je zahvatila SAD.

Cene prirodnog gasa su porasle za četiri odsto u protekloj nedelji i 14 procenata u poslednjem mesecu. Referentna cena iznosila je 3,66 dolara po milionu britanskih termalnih jedinica u četvrtak, a u ponedeljak je skočila na 4,20 dolara. Fjučersi za lož-ulje takođe su porasli za pet odsto u poslednjih sedam dana.

Britanski list povećanje cena pripisuje isključivo vremenskoj prognozi – SAD se suočava sa možda najhladnijim januarom u poslednjih deset godina, nakon godina blažih zima. Nacionalna meteorološka služba upozorava na „Arktički talas“ koji bi mogao doneti najhladnije temperature u poslednje vreme, čak i na jugu, uključujući obale Zaliva i Floridu.

Analitičari upozoravaju da arktička hladnoća u Teksasu, ključnom regionu za proizvodnju gasa iz škriljaca, može prekinuti snabdevanje, posebno uz smanjenje proizvodnje energije iz vetra usled mirnog vremena. To bi moglo dodatno povećati cene prirodnog gasa za više od jednog dolara. Više od trećine domaćinstava smanjilo je osnovne troškove kako bi platilo račune za energiju, a skoro četvrtina domaćinstava nije mogla platiti deo ili ceo račun.

Energetski analitičar Skot Šelton rekao je da je tržište uglavnom spremno za trenutni talas hladnoće, ali da bi sledeći talas mogao biti veći izazov, s obzirom na postojeće ranjivosti u snabdevanju i infrastrukturne probleme. Američka elektroenergetska mreža suočava se s rastućim rizicima zbog ekstremnih vremenskih uslova i sve veće potražnje za električnom energijom.

Zimske oluje, poput „Uri“ (2021) i „Eliot“ (2022), dovele su do velikih poremećaja u snabdevanju gasom, smanjujući prosečnu dnevnu proizvodnju za tri do sedam milijardi kubnih stopa. Sve ovo ukazuje na ozbiljne ekonomske i ljudske posledice, te je neophodno preduzeti mere kako bi se ublažile posledice ovog trenutnog talasa hladnoće.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije