CENE OGREVA „GORE“ Energenti u Srbiji poskupeli i za 100 odsto

Stefan Nikolić аватар

Međunarodna agencija za energiju upozorava da će zima u Evropi biti veoma teška. Srpski trgovci ogrevnim drvetom i peletom iskorištavaju ovu situaciju kako bi brzo i mnogo zaradili. Ekonomski problemi koji su nastali zbog rata u Ukrajini izazvali su poteškoće na tržištu energenata. Džepovi građana su paralizovani, a cene ogreva su u porastu. Pelet je poskupeo za 100 odsto, a ogrevno drvo za više od 25 odsto.

Cene drveta su porasle sa prošlogodišnjih 5.000 dinara po kubiku na 11.000 dinara, a u nekim gradovima cene se kreću i do 80 do 90 evra po kubiku. Slično, cene peleta su se povećale sa 170 evra na preko 400 evra za tonu. Cene uglja takođe beleže rast, sa 8.000 dinara na 11.280 dinara po toni.

Branko Glavonjić, profesor Šumarskog fakulteta, smatra da su cene ogreva nerealne i da je potrebno uključiti nadležne inspekcije kako bi se sprečio dalji rast cena. Vlada Srbije je donela odluku da zabrani izvoz peleta i drva, ali to nije bilo dovoljno da smiri tržište.

Građani su zabrinuti zbog visokih cena ogreva, a neki već razmišljaju o alternativnim načinima grejanja poput ugalja ili drva. Sanja Cekić, koja se godinama greje na pelet, izjavila je da je cena od 3.500 evra samo za grejanje tokom sezone nepodnošljiva.

Stručnjaci smatraju da je grejanje na struju neisplativo, sa troškovima oko 55.000 dinara za grejanje stana od 60 kvadrata tokom šest meseci samo noću. Predviđa se da će struja takođe poskupeti.

Rat u Ukrajini i ekonomska kriza prouzrokovali su ozbiljne posledice na tržištu energenata, a građani i trgovci ogreva suočavaju se sa visokim cenama. Nerealno visoke cene ogreva u Srbiji izazivaju zabrinutost među stanovništvom, a stručnjaci smatraju da je potrebno preduzeti mere kako bi se sprečio dalji rast cena. U međuvremenu, građani traže alternativne načine grejanja dok se suočavaju sa visokim troškovima grejanja na tržištu.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije