Organizacija venčanja u Srbiji postaje sve skuplja svake godine, a poslednji podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da su cene ugostiteljskih usluga u oktobru porasle za 13,9 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Hrana je poskupela za 11,3 odsto, a najviše su skočile cene kolača i salata. Alkoholna pića su poskupela za 12,8 odsto, dok su bezalkoholna poskupela za 15,1 odsto.
Iako su cene restorana drastično porasle, mladenci i dalje ne odustaju od organizacije venčanja. Prosečna svadba u Srbiji sada košta oko 22.000 evra, a očekuje se dalji rast cena. Boško Bubanja iz Udruženja Invent industrije navodi da se očekuje da mladenci za venčanje od oko 200 gostiju izdvoje oko 25.000 evra, što uključuje restoran, venčanicu, odelo, burme, pozivnice, kićenja, tortu i bend.
Cene se razlikuju u zavisnosti od lokacije i želja mladenaca, a restorani uglavnom nude nekoliko paketa za venčanja sa različitim cenama. Bojan Mitić, predsednik udruženja ugostitelja Konstantin u Nišu, kaže da su restorani u ovom gradu već uglavnom rezervisani, a očekuje se dalji rast cena zbog inflacije.
Kada je reč o venčanicama, cene za sada nisu drastično porasle, a interesovanje devojaka za haljinama je povećano. Cene iznajmljivanja venčanica kreću se između 500 i 700 evra, ali se očekuje da će sledeće godine te cene porasti do 800 evra. Najtraženiji modeli venčanica su princeza i sirena modeli.
Trendovi u organizaciji venčanja se polako menjaju, naročito u većim gradovima gde se sve više mladenaca odlučuje za otvorene ili polu-otvorene prostore, spektakularne dekoracije i raznovrsniju hranu i piće. Takođe, primećuje se trend organizacije venčanja stranaca u Srbiji, koji uglavnom iznajmljuju splavove ili sale u prirodi.
Iako su cene venčanja u porastu, mladenci i dalje pronalaze načine da ostvare svoje snove i obeleže ovaj važan dan na poseban način. Važno je da budu spremni na kompromise i da pronađu najbolju opciju koja će odgovarati njihovom budžetu i željama.