Predsednik Turske Recep Tayyip Erdogan izjavio je danas da je zemlja na putu da postane energetski nezavisna. Odlučno i hrabro sprovode korake koji će garantovati energetsku bezbednost. Njihov najvažniji cilj je postizanje potpune energetske nezavisnosti. Erdogan je izjavio da je dnevna proizvodnja na naftnoj bušotini na planini Gabar na jugoistoku zemlje premašila 35.000 barela.
Turska je dugo vremena zavisila od uvoza energije, ali Erdoganov režim postavio je ambiciozan cilj da zemlja postane energetski nezavisna. Ova izjava dolazi u trenutku kada su napetosti sa zapadnim zemljama na visokom nivou, a nekoliko zemalja odustalo je od turskog energetskog projekta.
Sve ovo stavlja Tursku u tešku situaciju, gde privlačenje stranih investicija i osiguranje energije postaju ključni prioriteti turske diplomatije.
Ovaj potez se dešava u trenutku kada Turska ima velike ambicije za bušenje nafte i gasa u regionu Mediterana, gde je već došlo do velikih napetosti sa susednim zemljama. Erdoganova vlada tvrdi da su im potencijalne rezerve nafte i gasa na tom području veoma značajne, kao što je važno i jačanje asertivnosti zemlje prema zapadnim zemljama.
S obzirom na strateški značaj Turske kao energetskog koridora, a posebno u trenutku kada je Evropa u potrazi za alternativama za energente, Turska želi biti ključna adresa za snabdevanje. Erdoganova vlada maksimalno ulaže u energetski sektor, kako bi smanjila spoljnu zavisnost i kako bi se postigla energetska nezavisnost.
Ipak, postoje određeni problemi. Ulagači su zabrinuti zbog političkih napetosti i ekonomske nestabilnosti, tako da projekti koji su usmereni ka energetskoj nezavisnosti nisu izvodljivi bez stranih investicija i strane tehnologije.
Iako su ove reči izrečene od strane turskog predsednika, mnogi analitičari sumnjaju da će Turska uspeti brzo i lako postići energetsku nezavisnost. Da bi se postigao takav cilj, Turska će morati da pretrpi značajne troškove i unese velike promene u svoju ekonomsku i političku strukturu.
Ova izjava dolazi nakon što je Turska nedavno odbila poziv da se pridruži Evropskoj uniji i nakon što je došlo do zaoštravanja odnosa sa Vašingtonom zbog situacije u Siriji. Postavljanje ovako ambicioznih ciljeva, posebno kada se suočava sa spoljnopolitičkim pritiscima, govori o strateškim planovima i ambicijama turskog predsednika.
Energetska nezavisnost je pitanje velike geopolitičke važnosti i Turska sada aktivno radi na ostvarivanju ovog cilja. Ovo će biti jedna od ključnih tema u narednom periodu, a kako će situacija da se odvija ostaje da vidimo. Turska je sada na putu da postane energetski nezavisna, a da li će uspeti u tome, ostaje da se vidi u narednom periodu.