CNET u „blatu“ vještačke inteligencije

Stefan Nikolić аватар

Tehnološki portal CNET na crnoj listi Vikipedije zbog sumnjivih radnji

Vještačka inteligencija, kao i druge sumnjive prakse, doveli su do toga da popularni tehnološki portal CNET bude stavljene na crnu listu na Vikipediji. Ova odluka je izazvala revolt ne samo među čitaocima već i među urednicima Vikipedije.

Debata je nastala zbog odluke portala CNET da objavljuje sadržaje koji su generisani pomoću vještačke inteligencije, što je dovelo do ozbiljnih grešaka i netačnih informacija na portalu. Sve to je rezultiralo degradacijom CNET-a sa liste „pouzdanih izvora“ na Vikipediji.

Prema sajtu „Futurist“, iza ovog problema stoje dugotrajne debate između urednika CNET-a i Vikipedije, što označava preokret u odnosima između tradicionalnih medija i digitalne evolucije. Vikipedija zahteva citate za bilo koju informaciju koja se dodaje, što postavlja određeni stepen odgovornosti i ozbiljnosti za sve učesnike.

Kompanija Red Ventures, koja je nedavno preuzela CNET, takođe je došla pod udar zbog navodnog podsticanja pada uređivačkih standarda. Otkrivena je upotreba vještačke inteligencije bez obavještavanja čitatelja, što je dovelo do loše napisanih i netačnih tekstova. Ovo nije prvi put da se CNET našao u problemima zbog upotrebe vještačke inteligencije.

Krajem novembra 2023. godine, CNET je počeo objavljivati AI generisane sadržaje na svom portalu, što je izazvalo reakciju urednika Vikipedije. Potezi kompanije Red Ventures i CNET-a ilustruju kako vještačka inteligencija može ugroziti integritet i originalnost sadržaja na internetu.

SEO pljačka koja je nedavno otkrivena je još jedan primjer negativnih posljedica korištenja vještačke inteligencije u medijima. Incident je uključivao generisanje konkurentskog sadržaja putem AI i krađu saobraćaja sa konkurentske stranice. Takvi slučajevi postavljaju pitanje autentičnosti i tačnosti informacija koje se nalaze na internetu.

Ovaj skandal baca svjetlo na tamnu stranu digitalne transformacije medijske industrije, dok mnoge tehnološke kompanije, poput Google-a i Microsoft-a, nastavljaju razvijati alate vještačke inteligencije za pisanje i istraživanje novinarskih tekstova.

U svjetlu ovih događaja, izjava Nikole Tesle ističe se kao relevantna: „Nije mi žao što su mi ukrali patente i zaradili novac, žao mi je što nisu smislili nešto svoje“. Ovaj slučaj ukazuje na važnost integriteta i originalnosti sadržaja na internetu, te postavlja pitanje odgovornosti medija i kompanija u kreiranju i distribuciji informacija.
​SLEDITE NAS NA NAŠOJ FACEBOOK I INSTAGRAM STRANICI, KAO I NA TWITTER NALOGU.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije