Globalne cijene hrane su porasle u maju po najvišoj mjesečnoj stopi u posljednjih 10 godina, iako svjetska proizvodnja žitarica ide ka postizanju novog rekorda, objavila je Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO) u novom izvještaju.
Indeks cijena hrane, koji izračunava FAO, porastao je u maju za 4,8 posto u odnosu na april i za 39,7 posto u odnosu na maj prošle godine, na prosječnih 127,1 poena, što je najviši nivo od septembra 2011. i samo 7,6 postotnih poena ispod istorijskog rekorda u nominalnom smislu. Na porast vrijednosti indeksa, koji prati mjesečno kretanje međunarodnih cijena korpe prehrambenih proizvoda, najviše je uticalo poskupljenje biljnih ulja, šećera i žitarica, navodi se u izvještaju.
Cijene žitarica su porasle u maju za 6,0 posto u odnosu na april, predvođene cijenama kukuruza, koje su u prosjeku za 89,9 posto iznad vrijednosti zabilježenih u maju 2020. Međutim, krajem maja cijene kukuruza su počele da se povlače, uglavnom zbog poboljšanih proizvodnih izgleda u SAD-u. Međunarodne cene pšenice su također pale krajem prošlog mjeseca, ali su u prosjeku bile više za 6,8 posto nego u aprilu, dok su cene riže ostale stabilne.
Biljna ulja su poskupjela u maju za 7,8 posto, uglavnom zbog rasta cijena palminog i sojinog ulja, i uljane repice. Veće cijene palminog ulja su posljedica sporog rasta proizvodnje u zemljama jugoistočne Azije, dok je cijenu sojinog ulja podstakla snažna globalna potražnja, naročito iz sektora biodizela. Cijene šećera su porasle za 6,8 posto od aprila, pretežno zbog kašnjenja žetve i zabrinutosti zbog nižih prinosa u Brazilu, najvećem svjetskom izvozniku šećera.
Meso je u maju trgovano po cijeni za 2,2 posto višoj nego u aprilu usljed ubrzanja tempa kineskog uvoza, kao i rasta unutrašnje potražnje za živinskim i svinjskim mesom u glavnim proizvodnim regionima. Što se tiče cijena mliječnih proizvoda, one su u maju porasle za 1,8 posto na mjesečnom nivou, dok u odnosu na uporedni lanjski mjesec bilježe rast od 28 posto.
FAO je, u odvojenom izvještaju, iznio i prognozu o proizvodnji i potražnji žitarica za 2021. godinu. Predviđa ovogodišnji rod od skoro 2.821 miliona tona, što je novi rekord i porast od 1,9 posto u odnosu na 2020. godinu, pri čemu će proizvodnja kukuruza biti veća za 3,7 posto nego lani. Kada je riječ o potražnji, agencija UN sa sjedištem u Rimu, prognozira povećanje potrošnje žitarica u 2021/22. godini za 1,7 posto na 2.826 miliona tona.