Nakon duge vladavine kao vodeća sila u Evropi, Nemačka se suočava s ozbiljnim ekonomskim izazovima. Prema britanskom „Gardijanu“, nemačka ekonomija gotovo da uopšte nije rasla u poslednje dve godine. Infrastruktura je zastarela, a železnički radnici štrajkuju, farmeri protestuju, i hiljade ljudi gubi posao u Dojče banci.
Osim ekonomskih problema, i politički ekstremizam se vraća. Podrška radikalnim partijama u Nemačkoj raste, a standardi u obrazovanju opadaju. Pored toga, situacija oko imigracije također je postala politički problem. Sve ovo dovodi do naziva Nemačke kao „bolesnikom Evrope“ – naziv koji se poslednji put koristio pre 25 godina.
Ipak, situacija u Nemačkoj nije tako loša kao što se može činiti na prvi pogled, jer britanski list smatra da je priča o povratku Vajmarske Republike prenaglašena. Međutim, trenutna kancelarka Olaf Šolc se suočava s nizom kriza, od kojih je jedna presuda ustavnog suda koja je napravila rupu od 60 milijardi evra u budžetu.
U prošlosti, Nemačka je uspevala da se oporavi i ponovno postane vodeća ekonomska sila u Evropi, ali ovog puta situacija izgleda drugačije. Ekonomija je opala za 0,3 odsto u poslednja tri meseca 2023. godine. Ipak, bolji od očekivanog performans Portugala, Italije i Španije je doneo spas evrozoni, sprečivši je da uđe u tehničku recesiju.
U međuvremenu, Nemačka ne prestaje da bude ekonomska i politička sila koja ima uticaja u Evropi, posebno na južnoevropske zemlje koje su se suočile s finansijskim poteškoćama tokom krize evrozone. Iz Berlina su im stizale oštre poruke da postanu konkurentniji, ali sada je situacija takva da Nemačka sama prolazi kroz teške trenutke.
Ovo je ozbiljno upozorenje za Nemačku, ali i za Evropu kao cjelinu. S obzirom na to da je Nemačka bila ključna figura u stabilizaciji evrozone u prošlosti, usporavanje njenog ekonomskog rasta može imati ozbiljne posledice za celu evropsku ekonomiju.
Situacija se ubrzano menja, a Nemačka će morati da preduzme ozbiljne korake kako bi se oporavila. Svi očekuju odgovore od nemačkih vlasti, jer će to uticati na celu Evropu.