Uživanje u toplom domu tokom hladne zime više nije tako bezbrižno za stanovnike evropskih zemalja jer su cene gasa izuzetno porasle usled nestašice ovog energenta. Međutim, Srbija ima povlaštenu situaciju zahvaljujući ugovoru sa Rusijom koji garantuje snabdevanje gasom po niskoj ceni do kraja godine. Stručnjaci ističu da kriza u Evropi neće uticati na Srbiju, koja ima dobre ugovore i podzemna skladišta gasa.
Naprotiv, manjak gasa u Evropi uzrokovao je rast cena električne energije, koje su dosegle nezapamćene iznose. Domaćinstva u Srbiji za sada neće osetiti poskupljenje struje, ali će se to odraziti na pojedine privrednike čiji će računi porasti između 120 i 150 odsto. Ekonomisti procenjuju da bi to moglo rezultirati povećanjem cena proizvoda.
Srbija trenutno plaća gas iz Rusije po skoro pet puta nižoj ceni od aktuelne na evropskom tržištu. Nakon izbijanja krize, cena gasa je skočila na 1.937 dolara za 1.000 metara kubnih, da bi se sada spustila na otprilike 1.400 dolara. Dobri odnosi Srbije sa Rusijom ogledaju se u povoljnim ugovorima, a nova pregovara se očekuje od početka godine.
Rusija je, takođe, predložila trostruku cenu gasa, ali je očekivano da će cene i dalje biti povoljnije nego u Evropi. Srbija je na liniji Turskog toka, gasovoda koji je zajednički projekat Rusije i Turske, što joj daje dodatnu prednost kao mali potrošač. Domaća naftna i gasna industrija, kao i skladište su takođe u proruskim rukama, što dodatno jača stabilnost snabdevanja.
Mada kriza ne preti Srbiji, ekonomski analitičari ukazuju na to da bi rast cena energenata mogao dovesti do poskupljenja različitih proizvoda i usluga, te bi država mogla morati da preduzme određene mere kako bi zaštitila građane i privredu. Takođe, evropska inicijativa za zajedničku nabavku gasa mogla bi uticati na stabilizaciju tržišta i cene.
Osim nestašice, rast cena gasa je takođe povezan sa političkim odlukama i vremenskim nepogodama koje su uticale na proizvodnju i snabdevanje gasom. Iako se očekuje da Rusija može povećati snabdevanje gasom za 15%, analitičari ocenjuju da bi to moglo biti uslovljeno političkim razlozima, poput odobravanja gasovoda Severni tok 2.
U zaključku, iako Srbija trenutno izbegava nestašicu i poskupljenje gasa, rast cena energije i gasa na evropskom tržištu može imati indirektne posledice na domaćinstva i privredu. Država će morati da preduzme odgovarajuće mere kako bi zaštitila građane i stabilizovala tržište energetskih resursa.