Da li su etička načela u izveštavanju samo mrtvo slovo na papiru?

Stefan Nikolić аватар

Nakon što je dvogodišnja Danka Ilić nestala, Srbija je bdila nad vijestima deset dana dok se jedno jutro nije saznalo da ona više nije među živima. Dok se policija bavila istragom, mediji su preuzeli vođenje priče, spekulišući o tome da li je živa, ko ju je otela i o tome šta je majka pretraživala na internetu. Opsadno stanje na kući porodice Ilić pokazivalo je koliko je cela priča uznemirila javnost.

Pojavljuje se pitanje odgovornosti medija tokom ovakvih slučajeva koji uzburkaju javnost, kao i pitanje da li se etička i moralna načela u novinarstvu zapravo poštuju. Često se čini da su ta načela samo mrtvo slovo na papiru.

U emisiji „Hajde da razgovaramo“ novinarka Jovana Gligorijević i profesorka sa Fakulteta političkih nauka Aleksandra Krstić su diskutovali o ovim temama. Emisija se emituje subotom u 14 časova.

Danka Ilić je nestala, uzbuna se proširila, mediji su bili ukrštenih ruku, a tragedija je konačno postala stvarnost. Nakon deset dana potrage, telo dvogodišnje devojčice pronađeno je u blizini njene kuće. Policija i dalje istražuje slučaj, a mediji nastavljaju da izveštavaju.

Njena majka je u svojoj izjavi za medije rekla da je Danka nestala dok je bila sa njom i dok su zajedno čekale stariju sestru na času klavira. Porodica je bila u šoku, a komšije su se okupile kako bi pružile podršku. Međutim, spekulacije su počele da kruže i da se traži odgovornost za nestanak devojčice.

Tabloidi su preuzeli vođenje priče, a na društvenim mrežama se pojavila lavina komentara o tome šta se zapravo dogodilo. Mnogi su ukazivali na to da mediji često gube objektivnost u izveštavanju o ovakvim slučajevima i da se preteruje u senzacionalizmu.

U međuvremenu, policija je sprovela istragu, ali detalji se nisu mnogo saopštavali javnosti. MUP je bio suzdržan u komunikaciji sa novinarima, što je dodatno podgrevalo sumnje i spekulacije. Porodica Ilić je bila povučena i nije davala izjave, a stanje pred njihovom kućom je bilo opsadno.

Pojavljivala su se i pitanja odgovornosti medija u ovakvim situacijama. Da li mediji treba da budu ti koji vode priču ili bi trebalo da se sačeka zvanična istraga policije? Da li senzacionalizam u izveštavanju pomaže ili ometa pronalazak istine? Da li su etička i moralna načela novinarstva samo mrtvo slovo na papiru?

U emisiji „Hajde da razgovaramo“ ove teme su bile u centru pažnje. Novinarka „Vremena“ Jovana Gligorijević i profesorka sa FPN-a Aleksandra Krstić su otvoreno diskutovali o ovim pitanjima, nudeći svoje perspektive i stavove. Emisija je bila prilika da se razmotre različiti aspekti ovog slučaja i da se otvore suštinske debata o ulozi medija u društvu.

Nestanak male Danke Ilić je potresao celu zemlju, a tragedija je postala realnost nakon deset dana agonije i nade. Nadamo se da će istina biti otkrivena, da će odgovorni biti privedeni pravdi, a da će porodica Ilić naći mir u ovim teškim trenucima.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije