BEOGRAD – Danas je započela isplata prvog dela uvećane martovske plate zaposlenima u predškolskim ustanovama, kao i u osnovnim i srednjim školama u Srbiji. Njihova primanja će biti uvećana za 5,0 odsto, izjavio je ministar finansija u tehničkom mandatu Siniša Mali.
Na svom Instagram nalogu, Mali je istakao da je ovo u skladu sa Uredbom o dopuni Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama, koja je doneta 16. januara ove godine. Ovom uredbom su povećani koeficijenti za obračun i isplatu plata različitim kategorijama zaposlenih u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju. Povećanje od 5,0 odsto se primenjuje od 1. marta, dok će dodatnih 5,0 odsto biti realizovano od 1. oktobra ove godine.
Ministar Mali je naglasio da, kada se uzme u obzir prethodno povećanje plata za zaposlene u prosveti od 11,0 odsto, koje je bilo na snazi od 1. januara ove godine, kumulativno povećanje plata za zaposlene u prosveti u ovoj godini će iznositi 22,4 odsto. Ovo povećanje plata je deo šireg plana Vlade Srbije da unapredi uslove rada u obrazovnom sektoru i poboljša standard zaposlenih.
Ova vest dolazi u trenutku kada su zaposleni u prosveti često isticali potrebu za većim primanjima, s obzirom na izazove sa kojima se suočavaju u svakodnevnom radu, kao i na rastuće troškove života. Povećanje plata je dočekano sa oduševljenjem od strane prosvetnih radnika, koji se nadaju da će to doprineti većem zadovoljstvu i motivaciji u njihovom radu.
U prethodnim godinama, prosvetni radnici su se često organizovali u razne akcije i proteste kako bi ukazali na svoje probleme, uključujući i niske plate i loše uslove rada. Ova povećanja plata su stoga viđena kao pozitivna promena koja može doneti dugoročne koristi za obrazovni sektor.
Mali je takođe napomenuo da je ovo samo jedan od koraka ka postizanju boljih uslova u obrazovanju. On je istakao važnost ulaganja u obrazovanje kao ključnog faktora za razvoj društva i ekonomije. „Obrazovanje je temelj svake moderne države i ne smemo štedeti kada je reč o njemu“, rekao je Mali.
Osim povećanja plata, planovi Vlade uključuju i dodatna ulaganja u infrastrukturu škola, kao i obuke i usavršavanje nastavnog kadra. Ova ulaganja su ključna za podizanje kvaliteta obrazovanja u Srbiji i osiguranje da učenici dobiju najbolje moguće obrazovanje.
U međuvremenu, prosvetni radnici su pozdravili ove mere, ali su i dalje naglasili da je potrebno raditi na daljem unapređenju njihovog statusa i poboljšanju uslova rada. Oni se nadaju da će ova povećanja plata biti samo prvi korak u pravcu značajnijih reformi u obrazovnom sistemu.
Mnogi prosvetni radnici smatraju da je dodatno povećanje plata neophodno, s obzirom na to da su njihove obaveze i odgovornosti često prekomerne. Uzimajući u obzir sve izazove sa kojima se suočavaju, od obrazovanja do emocionalne podrške učenicima, oni veruju da bi veće plate mogle pomoći u zadržavanju talentovanih i posvećenih nastavnika u sistemu.
U narednim mesecima, očekuje se da će se nastaviti razgovori o budućim povećanjima plata i poboljšanjima uslova rada u prosveti. U ovom kontekstu, značaj dijaloga između sindikata, zaposlenih i vlade ne može biti precenjen. Zajedničkim naporima, svi akteri mogu doprineti stvaranju boljeg obrazovnog sistema u Srbiji.
Ova poboljšanja u obrazovanju su ključna za budućnost zemlje, a zaposleni u prosveti imaju značajnu ulogu u oblikovanju generacija koje će doći. Povećanje plata je samo jedan od načina da se prepozna i nagradi njihov trud i doprinos zajednici.