Ministarka za brigu o porodici i demografiju, Darija Kisić, objavila je da je stopa fertiliteta u Srbiji porasla na 1,63, zahvaljujući merama koje je inicirao predsednik Aleksandar Vučić. Ona je istakla da je ovo znak brige države o povećanju nataliteta, ali i izazvala kritike od lidera Stranke slobode i pravde, Dragana Đilasa.
Ministarka je istakla veliki uspeh Srbije u zaustavljanju negativnog trenda pada broja novorođenih i uputila kritike Đilasu, tvrdeći da je prethodna politika vladavine njegove stranke dovela do loše situacije u državi.
Kisić je poručila da je postignuti rezultat veliki uspeh za zemlju, koja je pretrpela loše rezultate Đilasove politike, gde su primanja bila niska, radna mesta nisu bila otvorena, a investicije u ključne sektore su bile minimalne.
Iz Stranke slobode i pravde, odgovorili su na ove optužbe, tvrdeći da je stopa fertiliteta porasla zahvaljujući unapređenju uslova za roditeljstvo i podrške savremenim porodicama. Naglasili su da je ova politika usmerena na pravičniju raspodelu rada i vremena između partnera, kao i na stvaranje kvalitetnih uslova za održavanje porodice.
Dodaju da se ne može zanemariti i pristup Darije Kisić, koji se sastoji od negiranja konzervativnih pokušaja vladajuće stranke da se zabrani pravo na abortus, što bi moglo imati negativan uticaj na uslove života za devojke i žene u Srbiji.
Studija koja je obavljena od strane Republičkog zavoda za statistiku pokazala je da je stopa fertiliteta porasla u svim regionima u Srbiji, što ukazuje na univerzalnost ovog povećanja.
Ovo pokazuje da su mere koje je preduzela Vlada Srbije doprinele porastu stope fertiliteta širom zemlje, iako su njihovi efekti ostali predmet rasprave.
Stručnjaci su predložili daljnje analize kako bi se razumelo tačne promene koje su dovele do povećanja stope fertiliteta, a to bi moglo uključivati analizu ekonomske situacije, obrazovnih politika, kao i unapređenje prava žena na tržištu rada.
U međuvremenu, ministarka Kisić poručila je da će Vlada nastaviti sa merama i politikama kojima će podržati porodice, istovremeno izražavajući nezadovoljstvo povodom kritika opozicije.
Ovo povećanje stope fertiliteta, iako je izvor kontroverzi, pokazuje da demografska politika i briga o porodici postaju ključne tačke u političkoj agendi Srbije. To ukazuje na svesnost vlasti o demografskim izazovima s kojima se suočava zemlja, kao i na njihovu odlučnost da preduzmu konkretne korake kako bi se suočili sa ovim pitanjima.
Analitičari su sugerisali da bi efekti ovih poteza mogli biti presudni za budući demografski profil zemlje, te da je važno da se ova pitanja razmatraju kroz sveobuhvatnu politiku koja će podržavati porodice, tržište rada, obrazovanje i socijalnu politiku.
U svakom slučaju, rasprava koja se vodi o ovom pitanju ukazuje na važnost brige o porodici u Srbiji, kao i na to da će demografska politika biti ključno pitanje u narednom periodu.