PODGORICA – Crna Gora je u prva dva meseca 2023. godine zabeležila budžetski deficit od 32,1 milion evra, što predstavlja 0,4 odsto procenjenog bruto domaćeg proizvoda (BDP). Ove podatke je objavilo Ministarstvo finansija, a izveštaj o izvršenju budžeta za februar ukazuje na to da je to postignuće daleko bolje od planiranog, koji je predviđao deficit od 103,5 miliona evra.
Ministarstvo finansija je takođe naglasilo da su ukupni prihodi budžeta za prva dva meseca iznosili 335 miliona evra, što je 4,2 odsto procenjenog BDP-a. Ovaj iznos je za 3,8 miliona evra, odnosno 1,2 odsto, veći u poređenju sa istim periodom prošle godine. Ovi rezultati ukazuju na to da se budžetska politika Crne Gore kreće u pravcu stabilizacije, uprkos izazovima koje je donela globalna ekonomska situacija.
U februaru su se prihodi budžeta kretali prema očekivanjima, a najbolji rezultati zabeleženi su u oblasti poreza na dodatu vrednost (PDV), koji je značajno doprineo rastu ukupnih prihoda. Ministarstvo je ukazalo na to da su reforme u poreskom sistemu i unapređenje naplate poreza doprineli boljoj naplati i povećanju budžetskih sredstava.
Pored toga, rashodi budžeta su takođe smanjeni, što je doprinelo boljem rezultatu. U februaru su rashodi iznosili 367 miliona evra, što je 2,5 miliona evra manje nego što je bilo planirano. Ovaj trend smanjenja rashoda će biti od ključnog značaja za dalju stabilizaciju javnih finansija.
Ekonomisti smatraju da je ovakvo kretanje budžetskog deficita pozitivno, jer ukazuje na to da se ekonomija Crne Gore postepeno oporavlja nakon teških godina izazvanih pandemijom i globalnom krizom. Očekuje se da će se u narednim mesecima trend rasta nastaviti, a uz stabilizaciju budžeta, može se očekivati i rast investicija u različitim sektorima.
Ministarstvo finansija je takođe naglasilo da će se u narednom periodu fokusirati na dalji rast prihoda, kroz poboljšanje poreske administracije i borbu protiv sive ekonomije. Ove mere su neophodne kako bi se obezbedila dugoročna održivost javnih finansija i smanjio deficit.
Osim toga, vođenje odgovorne fiskalne politike biće ključno za privlačenje stranih investicija i jačanje ekonomije. Crna Gora se suočava sa brojnim izazovima, ali uz pravilan pristup i kontinuirane reforme, postoji mogućnost za brži ekonomski rast i jačanje budžetske stabilnosti.
U kontekstu globalnih ekonomskih kretanja i povećanih cena energenata i sirovina, Crna Gora mora biti oprezna u planiranju svojih budžetskih ciljeva. Povećanje inflacije i neizvesnost na tržištu mogu dodatno uticati na javne finansije, što zahteva proaktivno upravljanje budžetom i prilagođavanje strategija.
Ministarstvo finansija takođe planira da se fokusira na unapređenje javnih usluga, što će doprineti kvalitetu života građana. Ulaganja u obrazovanje, zdravstvo i infrastrukturu su prioriteti koji će pomoći u jačanju socijalne stabilnosti i ekonomske otpornosti zemlje.
U budućnosti, očekuje se da će se javne finansije Crne Gore stabilizovati uz kontinuirano praćenje i prilagođavanje budžetskih politika. Ovi pozitivni trendovi u budžetskom izvršenju daju nadu da će se ekonomski rast nastaviti, a da će Crna Gora postati otpornija na buduće krize.
U zaključku, budžetski deficit od 32,1 milion evra u prva dva meseca 2023. godine predstavlja dobar pokazatelj trenutne fiskalne stabilnosti i potencijala za dalji rast. Sa pravim mjerama i politikama, Crna Gora može očekivati povoljne ekonomske uslove u narednim godinama.