Desetine naftnih tankera ostalo usidreno nakon objave najnovijih američkih sankcija

Branko Simić аватар

Najmanje 65 naftnih tankera ostalo je usidreno na više lokacija, uključujući obale Kine i Rusije, od kada su Sjedinjene Američke Države objavile novi paket sankcija 10. januara, pokazuju današnji podaci o praćenju brodova.

Pet tankera je ukotvljeno ispred kineskih luka, a sedam kod Singapura, dok su drugi zaustavljeni u blizini Rusije u Baltičkom moru i na Dalekom istoku, prenosi Rojters.

Među njima je još 25 naftnih tankera koji su ostali na različitim lokacijama, uključujući luke u Iranu i oko Sueckog kanala.

Ove informacije dolaze nakon što su Sjedinjene Američke Države uvele nove sankcije koje su zahvatile iransku naftnu industriju. Ove sankcije su deo napora da se smanji izvoz nafte iz Irana i da se ograniči finansijska podrška za iransku vladu.

Ovakva situacija sa tankerima može imati ozbiljne posledice na globalnu trgovinu naftom i cene nafte na svetskom tržištu. Kina i Rusija su glavni potrošači nafte i bilo kakvo zastoje u snabdevanju može dovesti do povećanja cena i nestašice na tržištu.

Iran je takođe važan igrač u naftnoj industriji i bilo kakve restrikcije u njihovom izvozu mogu uticati na globalno snabdevanje nafte. Sankcije Sjedinjenih Američkih Država su već dovele do smanjenja iranskog izvoza nafte, a ova nova situacija sa tankerima samo dodatno komplikuje situaciju.

Očekuje se da će se situacija sa tankerima dodatno razvijati u narednim danima, dok se zemlje i kompanije prilagođavaju novim okolnostima i traže načine da održe snabdevanje nafte.

Ovo nije prvi put da su sankcije Sjedinjenih Američkih Država uticale na globalnu trgovinu naftom. Ranije su uvedene sankcije protiv Venecuele i njenog naftnog sektora, što je takođe dovelo do povećanja cena nafte i nestašice na tržištu.

Situacija sa tankerima takođe podseća na slične incidente koji su se dogodili u prošlosti, kao što je napad na saudijski tanker u Crvenom moru 2019. godine. Ovi incidenti ukazuju na ranjivost pomorskog saobraćaja i potrebu za jačim merama bezbednosti.

U međuvremenu, zemlje i kompanije širom sveta prate situaciju sa tankerima i pokušavaju da se prilagode novim okolnostima. Očekuje se da će se cena nafte kretati u skladu sa razvojem situacije, dok se tržište prilagođava novim uslovima.

U zaključku, situacija sa tankerima ukazuje na složenost globalne trgovine naftom i na važnost saradnje među zemljama i kompanijama kako bi se održala stabilnost na tržištu. Svet se suočava sa brojnim izazovima u vezi sa snabdevanjem nafte, a samo zajedničkim naporima možemo prevazići ove izazove i osigurati stabilnost na tržištu.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije