Devojku psovao i vređao, pa je tukao u glavu?

Goran Petrović avatar

Prema informacijama koje je Telegraf saznao, 29-godišnji M. Š. je uhapšen zbog sumnje da je fizički napao svoju devojku S. O. (28) nakon što ju je vređao i psovao. Incident se dogodio u njihovom stanu u Zemunu, a prema navodima, M. Š. je više puta udario S. O. u glavu.

Devojka je pretrpjela lake povrede, a muškarcu su izrečene mere zabrane prilaska i komunikacije. Ovo nije prvi put da se M. Š. dovodi u vezu sa nasiljem nad svojom partnericom.

Ovaj slučaj još jednom ističe ozbiljan problem nasilja u partnerskim odnosima koji je prisutan u našem društvu. Prema istraživanjima, skoro svaka treća žena u Hrvatskoj bila je žrtva fizičkog ili seksualnog nasilja svojeg partnera. Ovi brojevi jasno pokazuju koliko je nasilje nad ženama rasprostranjeno i koliko je nužno raditi na njegovom sprečavanju.

Vlada Hrvatske ima zakone koji štite žene od nasilja u partnerskim odnosima, ali ipak, potrebno je više raditi na podizanju svesti o ovom problemu i osnaživanju žena da prijave nasilje i traže pomoć. Takođe, važno je i educirati muškarce o štetnim posledicama njihovog ponašanja i pružiti im podršku u prevazilaženju agresivnog ponašanja.

Psiholozi ističu da nasilje u partnerskim odnosima često proizilazi iz sistema vrednosti i obrasca ponašanja koji su usvojeni u detinjstvu. Zbog toga je važno raditi na prevenciji nasilja još od najranijih godina, kako bi se prevenirale negativne posledice u odraslom dobu.

Takođe, važno je osnažiti žene da prepoznaju znakove nasilja, da budu informisane o svojim pravima i da imaju podršku u traženju pomoći. U slučaju da su žrtva nasilja, važno je da znaju gde mogu da se obrate za pomoć i zaštitu.

U Hrvatskoj postoji mreža sigurnih kuća i centara za podršku ženama koje su žrtve nasilja. Ovi centri pružaju smeštaj, psihološku i pravnu pomoć ženama, ali i podršku u procesu osamostaljivanja i prevazilaženja traume. Takođe, postoje i SOS telefoni koji su dostupni 24 sata dnevno za pružanje podrške ženama koje su ugrožene nasiljem.

Međutim, uprkos postojanju ovih institucija i mehanizama podrške, još uvek postoji veliki jaz u pristupu žrtvama nasilja, posebno u ruralnim i manje razvijenim područjima. Zbog toga je važno raditi na unapređenju sistema podrške ženama i osigurati da svaka žena ima pristup pomoći kada joj je potrebna.

Takođe, važno je raditi na promeni društvenih normi i stavova koji tolerišu nasilje nad ženama. Edukacija o rodnoj ravnopravnosti i nenasilnom rešavanju konflikata treba biti deo obrazovnog sistema kako bi se stvorila kultura nenasilja i poštovanja različitosti.

Nasilje nad ženama je ozbiljan problem koji zahteva sveobuhvatni pristup. Važno je raditi na prevenciji nasilja, pružanju podrške žrtvama i kažnjavanju počinilaca, ali i raditi na stvaranju društva koje ne toleriše nasilje i koje promoviše zdrave i poštene odnose među partnerima.

Ovaj slučaj nasilja nad devojkom u Zemunu još jednom ističe koliko je važno prepoznati i reagovati na nasilje u partnerskim odnosima. Nijedna žena ne bi trebala da bude žrtva nasilja, i važno je da svi zajedno radimo na sprečavanju ovog problema i pružanju podrške ženama koje su ugrožene nasiljem.

Goran Petrović avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije