Dezobarijere i posebni punktovi za dezinfekciju teretnih i putničkih vozila postavljeni su na graničnom prelazu Horgoš s ciljem sprečavanja unošenja bolesti slinavke i šapa u Srbiju, saopštilo je danas Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Ove mere preduzete su usled loše epizootiološke situacije u Mađarskoj i Slovačkoj, gde postoji visok rizik od unošenja ove bolesti.
Ministarstvo je naglasilo da se sva vozila koja iz Mađarske ulaze u Srbiju preusmeravaju na dezobarijere radi sprovođenja neophodnih mera dezinfekcije. Pored toga, na graničnom prelazu Horgoš formirani su posebni punktovi za detaljniju dezinfekciju transportnih sredstava. Na ovim punktovima vrši se ručno ili mašinsko prskanje vozila pomoću ručnih ili motornih pumpi, čime se omogućava temeljna dezinfekcija celokupnog transportnog sredstva.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede apeluje na sve držaoce životinja, veterinare i druge aktere u sektoru stočarstva da pokažu maksimalnu odgovornost i primenjuju rigorozne biosigurnosne mere. U saopštenju se takođe napominje da je strogo zabranjen uvoz goveda, svinja, ovaca i koza, kao i proizvoda životinjskog porekla, uključujući hranu koja je namenjena za konzumiranje od strane putnika, ukoliko sadrži proizvode životinjskog porekla iz zemalja u kojima su potvrđeni slučajevi bolesti ili se sprovode mere u restriktivnim područjima.
Ministarstvo nastavlja da prati situaciju i preduzima sve mere za sprečavanje unošenja bolesti slinavke i šapa u Srbiju. U cilju pravovremene reakcije i sprečavanja nastanka i širenja bolesti, građani se mogu obratiti nadležnim veterinarskim stanicama ili Upravi za veterinu na brojeve telefona: 011/31-17-100, 011/28-56-106 i 064/86-80-016.
Ove mere su od izuzetnog značaja jer bolest slinavke i šapa može imati ozbiljne posledice po stočarstvo, ali i po ekonomiju zemlje. Uzimajući u obzir da se radi o zaraznoj bolesti koja se lako širi, važno je da svi akteri u lancu stočarstva budu svesni rizika i primenjuju sve preporučene mere zaštite.
Ministarstvo poljoprivrede takođe podseća da je prevencija ključna u zaštiti zdravlja životinja i očuvanju stočarske proizvodnje. U tom smislu, apeluje se na sve da se informišu o simptomima bolesti i postupcima koji se trebaju preduzeti u slučaju sumnje na zarazu, kako bi se zaštitili ne samo sopstveni resursi, već i celokupna stočarska industrija u Srbiji.
Ove mere dolaze u trenutku kada se region suočava sa povećanim rizikom od pojave bolesti, a odgovorno ponašanje svih učesnika u sektoru može značajno doprineti zaštiti zdravlja životinja i očuvanju stočarstva u zemlji.