Direktorka crnogorske Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelena Perović puštena je da se brani sa slobode, nakon što je sinoć saslušana kod sudije za istragu Višeg suda u Podgorici, prenose Vijesti.
Ona ja uhapšena pre dva dana, a Specijalno državno tužilaštvo je tereti da je zloupotrebila službeni položaj i sebi i drugima nezakonito pribavila imovinsku korist u iznosu od više od 60.000 eura, u periodu od avgusta 2020. do februara 2024. godine.
„Odbijen je predlog SDT-a da se prema okrivljenoj P.J. odredi pritvor, dok su prema istoj određene mere nadzora zabrana napuštanja stana, zabrana pristupa i sastajanja sa određenim licima i oduzimanje putne isprave“, izjavila je poprtparol podgoričkog Višeg suda.
Jelena Perović se suočava sa ozbiljnim optužbama za zloupotrebu položaja i nezakonito sticanje imovinske koristi, a sada će se braniti sa slobode dok traje istraga. Odluka suda da joj ne odredi pritvor, već da joj se nametnu određene mere nadzora, pokazuje da postoji određena sumnja u njenu krivicu, ali da sud smatra da nije preveliki rizik od bekstva ili uticaja na svedoke.
Ova vest je izazvala veliku pažnju crnogorske javnosti, s obzirom na važnost funkcije koju je Jelena Perović obavljala. Kao direktorka Agencije za sprečavanje korupcije, bila je odgovorna za otkrivanje i procesuiranje koruptivnih radnji u državnoj upravi, pa je njeno uhapšenje dovelo do pitanja o efikasnosti same agencije.
Specijalno državno tužilaštvo će sada nastaviti sa istragom i prikupljanjem dokaza protiv Jelene Perović, kako bi utvrdili da li su optužbe zaista osnovane i da li postoji dovoljno materijalnih dokaza za podizanje optužnice.
U međuvremenu, javnost će pažljivo pratiti dalji razvoj događaja i ishod suđenja, jer se radi o veoma važnom slučaju korupcije u crnogorskoj državnoj upravi. Svi građani očekuju da pravosuđe deluje nepristrasno i efikasno u borbi protiv korupcije, kako bi se osigurala transparentnost i odgovornost u radu javnih službenika.
Nadamo se da će istraga biti sprovedena na profesionalan način, da će se utvrditi istina o optužbama i da će odgovorni biti adekvatno kažnjeni ukoliko se dokaže njihova krivica. Korupcija je veoma ozbiljan problem u crnogorskom društvu, te je važno da se ova vrsta zloupotrebe javnih funkcija suzbija na svaki mogući način.
Ukoliko se pokaže da je Jelena Perović zaista koristila svoj položaj u vlasti za ličnu korist, to će biti jasan signal da se moraju pooštriti kontrolni mehanizmi i procesi unutar državne uprave, kako bi se sprečile slične situacije u budućnosti.
Pozivamo sve građane da budu aktivni u borbi protiv korupcije i da podrže institucije koje se bave otkrivanjem i procesuiranjem koruptivnih radnji. Samo zajedničkim naporima možemo izgraditi društvo u kojem će vladati poštenje, integritet i odgovornost javnih službenika.
Uprkos izazovima sa kojima se suočava crnogorsko pravosuđe u borbi protiv korupcije, verujemo da će istina izaći na videlo i da će krivci biti adekvatno kažnjeni. Svi koji zloupotrebljavaju svoje funkcije i ugrožavaju interes javnosti moraju biti suočeni sa posledicama svog postupanja.
Nadamo se da će ovaj slučaj poslužiti kao primer da se ne toleriše korupcija ni u jednom segmentu društva i da se moraju preduzeti odlučni koraci kako bi se očuvala pravda i jednakost za sve građane Crne Gore.