Đurić u Minhenu na 61. bezbednosnoj konferenciji

Jovana Kovačević avatar

Minhenska bezbednosna konferencija (MSC) 61. po redu počinje sutra u glavnom gradu Bavarske, a Srbiju će na vodećem svetskom forumu o međunarodnoj bezbednosnoj politici predstavljati ministar spoljnih poslova Marko Đurić. On će na marginama konferencije imati više važnih bilateralnih susreta.

U jeku porasta globalnih tenzija, ovogodišnji skup, koji će se održati od 14. do 16. februara u hotelu „Bajeriše hof“ u Minhenu, okupiće svetske lidere, kreatore politike i stručnjake kako bi razmotrili hitna bezbednosna pitanja. Među temama su tekući rat Rusije protiv Ukrajine, kriza u Gazi i promenljiva dinamika međunarodnih saveza.

Prema ranijim nezvaničnim najavama, specijalni izaslanik američkog predsednika Donalda Trampa za Ukrajinu, Kit Kelog, mogao bi na konferenciji da predstavi plan Trampove administracije za okončanje rata u Ukrajini. Šef MSC, Kristof Hojzgen, izrazio je nadu da bi mirovni projekat mogao da dobije konture upravo tokom konferencije u Minhenu.

Ukrajinski mediji prenose da ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, koji će predvoditi delegaciju Kijeva na konferenciji, planira da prouči predlog i da odgovori u petak, kada će se na marginama skupa sastati sa američkim potpredsednikom Džej Di Vensom. Šef kabineta ukrajinskog predsednika, Andrij Jermak, rekao je da će ukrajinska delegacija predstaviti stav te zemlje o okončanju rata i svoju „viziju za postizanje dugotrajnog mira“. On je dodao da se Ukrajina nada da će razgovarati o potencijalnim bezbednosnim garancijama kako bi se sprečila buduća ruska agresija.

Na konferenciji će, osim Vensa, prisustvovati i američki državni sekretar Marko Rubio, kao i niz visokih svetskih zvaničnika, među kojima su generalni sekretar NATO-a Mark Rute i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen. Takođe, visoki predstavnici Ujedinjenih nacija takođe će učestvovati kako bi potvrdili posvećenost UN podsticanju međunarodnog dijaloga i saradnje.

Skup će otvoriti nemački predsednik Frank Valter Štajnmajer, nakon čega će predstavnici vlada i lideri iz različitih regiona sveta razgovarati o izazovima globalne bezbednosne politike. Glavni program počinje sutra s fokusom na globalne bezbednosne izazove, uključujući globalno upravljanje, demokratsku otpornost, klimatsku bezbednost i mnoge druge teme.

U subotu će se voditi debate o stanju međunarodnog poretka, kao i regionalnim sukobima i krizama. Drugi dan konferencije biće fokusiran na budućnost transatlantskog partnerstva, dok će skup u nedelju biti zaključen diskusijama o ulozi Evrope u svetu.

Osim Bliskog istoka i ruskog rata protiv Ukrajine, druge ključne teme uključuju budućnost NATO-a, globalnu potrošnju na odbranu i izazove sajber bezbednosti, kao i rastuće tenzije u Indo-Pacifiku i međunarodni odgovor na tekuće sukobe u Sudanu i Demokratskoj Republici Kongo.

Na kraju trećeg i poslednjeg dana konferencije, bivši generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg preuzeće predsedavanje MSC od Kristofa Hojzgena. Od svog početka u jesen 1963. godine, Minhenska bezbednosna konferencija postala je vodeći godišnji svetski forum za debatu o međunarodnoj bezbednosnoj politici i diplomatske inicijative za rešavanje najurgentnijih svetskih bezbednosnih problema.

Očekuje se da će ovogodišnja konferencija poslužiti kao ključna platforma za dijalog i saradnju na visokom nivou, u vreme sukoba u više regiona i sve veće geopolitičke neizvesnosti. Sa ovim važnim skupom, svet će ponovo imati priliku da razmatra izazove i rešenja za globalne bezbednosne probleme, osnažujući međunarodnu zajednicu u nastojanju da doprinese stabilnosti i miru.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije