Rudnik uglja Pljevlja i Elektroprivreda Srbije uspostavili su dogovor o isporuci oko 500 tona uglja dnevno Srbiji. Dogovor je postignut na sastanku u Beogradu 31. marta između v.d. direktora EPS-a Miroslava Tomaševića i izvršnog direktora Rudnika uglja Pljevlja Milana Lekića. Planirano je da se ove godine isporuči oko 300.000 tona uglja, sa tendencijom da ta količina bude povećana. Troškovi transporta će biti pokriveni od strane EPS-a, a cena uglja će biti formirana od strane Rudnika uglja Pljevlja. Kalorijska vrednost uglja za koju je EPS zainteresovan kreće se od 7.500 do 8.000 kJ/kg, a cene i transport će biti definisane u narednom periodu.
Srbija i Crna Gora su uspostavili saradnju u isporuci uglja, potvrdio je EPS. Na sastanku u Beogradu, v.d. direktora EPS-a Miroslav Tomašević i izvršni direktor Rudnika uglja Pljevlja Milan Lekić postigli su dogovor o isporuci oko 500 tona uglja dnevno Srbiji. Plan je da se tokom ove godine isporuči oko 300.000 tona uglja, sa tendencijom da ta količina bude povećana. Cene i transport će biti definisani u narednom periodu. Troškovi transporta će biti pokriveni od strane EPS-a, a cena uglja će biti formirana od strane Rudnika uglja Pljevlja. Kalorijska vrednost uglja za koju je EPS zainteresovan kreće se od 7.500 do 8.000 kJ/kg.
Izvršni direktor Lekić je rekao da će cena uglja biti slična postojećoj ceni po kojoj se ugalj distribuira Termoelektrani Pljevlja (TEP), iako je reč o uglju manjeg kvaliteta u odnosu na onaj koji se isporučuje TEP. Takođe, dodao je da će troškovi transporta biti u potpunosti pokriveni od strane EPS-a. Trenutno je planirano da se na dnevnom nivou isporučuje oko 500 tona uglja, ali postoji tendencija da ta količina bude povećana u budućnosti.
Ova saradnja je pozitivan korak ka osiguranju energetske stabilnosti Srbije, posebno u svetlu nedavnih dešavanja na svetskom tržištu energenata. Takođe, ovo je važno i za Crnu Goru jer omogućava Rudniku uglja Pljevlja da proširi svoje tržište i osigura održivost proizvodnje. S obzirom na rast cena uglja na globalnom nivou, ova saradnja je u interesu obe strane i može imati pozitivan uticaj na ekonomiju i energetsku sigurnost regiona.
Pored toga, ova saradnja može imati uticaj na geopolitički položaj regiona jer će povezati energetske resurse Crne Gore sa susednim zemljama. Očekuje se da će ova isporuka uglja biti deo većeg procesa saradnje između Srbije i Crne Gore u oblasti energetike, što bi moglo dovesti do novih investicija i projekata u ovoj oblasti.
Izvršni direktor Lekić je istakao da je ova saradnja važna za Rudnik uglja Pljevlja jer omogućava proširenje tržišta i osigurava održivost proizvodnje. Takođe je istakao da je cena uglja dogovorena da bude slična postojećoj ceni po kojoj se ugalj distribuira Termoelektrani Pljevlja (TEP), iako je reč o uglju manjeg kvaliteta u odnosu na onaj koji se isporučuje TEP. Troškovi transporta će biti u potpunosti pokriveni od strane EPS-a.
Ova saradnja ima potencijal da bude korisna za obe strane, posebno u svetlu nedavnih dešavanja na globalnom tržištu energenata. Ova saradnja može imati pozitivan uticaj na ekonomiju i energetsku sigurnost regiona, kao i na geopolitički položaj regiona. Očekuje se da će ova isporuka uglja biti deo šireg procesa saradnje između Srbije i Crne Gore u oblasti energetike.