KFOR potvrdio da je potrebno odobrenje za raspoređivanje kosovskih bezbednosnih snaga
KFOR je potvrdio da bilo kakvo raspoređivanje tzv. kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) na severu Kosova i Metohije zahteva prethodno odobrenje komandanta KFOR-a, prema sporazumu NATO-a i Prištine iz 2013. godine. Iz KFOR-a je za medije u Prištini rečeno da ta misija pozdravlja nastavak poštovanja ove obaveze Prištine, kao i poslednje garancije dobijene u pisanoj formi od ministra odbrane privremenih institucija Ejupa Maćedoncija za ovaj sporazum.
„Prema sporazumu NATO-Kosovo, svako premeštanje KBS-a na sever Kosova zahteva prethodno odobrenje komandanta KFOR-a. Pozdravljamo kontinuirano poštovanje ove obaveze i najnoviju pisanu garanciju, koja odražava redovan dijalog KFOR-a sa predstavnicima bezbednosnih organizacija na Kosovu i institucijama Kosova, uključujući g. Maćedoncija“, navedeno je u odgovoru KFOR-a, prenosi Koha. Dodaje se da su transparentna komunikacija i blagovremena koordinacija ključni za održivu bezbednost na KiM i regionalnu stabilnost. KFOR nije naveo detalje pisma koje je uputio Maćedonci.
Mediji u Prištini juče su objavili da je vlada privremenih prištinskih institucija uputila KFOR-u pismo kojim garantuje da neće poslati tzv. KBS na sever bez dozvole KFOR-a. Maćedonci je danas izjavio da je u pismu ponovio da će Priština nastaviti da poštuje obavezu preuzetu 19. aprila 2013. godine prema kojoj tzv. KBS mogu biti angažovane na severu samo nakon prethodne koordinacije sa komandantom KFOR-a.
Ova vest dolazi u trenutku kada su tenzije na Kosovu i Metohiji ponovo porasle zbog planova kosovske vlade da formira tzv. vojsku Kosova, što je izazvalo zabrinutost među međunarodnom zajednicom, posebno u NATO-u, koji su pozvali Prištinu da se uzdrži od takvih koraka bez prethodne konsultacije sa svim zajednicama na Kosovu.
Kosovska vlada insistira da je formiranje vojske unutar ustavnih ovlašćenja i da je to neophodno za jačanje bezbednosti zemlje. Međutim, Srbi sa severa Kosova i Metohije, kao i međunarodna zajednica smatraju da bi formiranje vojske moglo da destabilizuje region i izazove nove tenzije.
Očekuje se da će se situacija na Kosovu i Metohiji dodatno razvijati u narednim danima, a KFOR će imati ključnu ulogu u očuvanju mira i stabilnosti na tom području. Svi akteri u regionu pozvani su na dijalog i mirno rešavanje svih otvorenih pitanja kako bi se izbegle eventualne eskalacije sukoba i sačuvala stabilnost regiona.
U međuvremenu, međunarodna zajednica će pažljivo pratiti situaciju na Kosovu i Metohiji i pružati podršku svim inicijativama koje će doprineti mirnom rešavanju sporova i očuvanju stabilnosti u regionu. Sve strane su pozvane na uzdržanost i poštovanje međunarodnih normi i standarda kako bi se izbegle eventualne negativne posledice po bezbednost i stabilnost regiona.
Kosovo i Metohija se i dalje suočavaju sa brojnim izazovima, uključujući političke, ekonomske i bezbednosne probleme. Međunarodna zajednica je posvećena podršci rešavanju svih otvorenih pitanja na miran i diplomatski način, uz poštovanje ljudskih prava i osnovnih sloboda svih građana bez obzira na njihovu nacionalnu ili versku pripadnost.
U ovom trenutku, ključno je očuvati mir i stabilnost na Kosovu i Metohiji kako bi se omogućio dalji napredak ka evropskim integracijama i izgradnji demokratskog društva zasnovanog na vladavini prava i poštovanju ljudskih prava. Svi akteri u regionu pozvani su na konstruktivan dijalog i saradnju kako bi se prevazišli postojeći izazovi i izgradilo održivo rešenje za budućnost Kosova i Metohije.