Predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Milorad Dodik, izjavio je danas da Republika Srpska želi poštovanje ustavom predviđenog entitetskog statusa Bosne i Hercegovine, ali da ne želi prihvatiti vanustavnu centralizaciju vlasti.
Dodik je istaknuo da je Republika Srpska spremna sudjelovati u političkom procesu koji će omogućiti ravnomjeran razvoj svih naroda i građana Bosne i Hercegovine, ali da se protivi bilo kakvim pokušajima centralizacije vlasti.
„Republika Srpska ima ustavom zajamčen entitetski status i snažno se protivi bilo kakvoj centralizaciji vlasti koja bi ugrozila njezinu autonomiju i prava“, izjavio je Dodik na konferenciji za novinare.
Dodik je također naglasio da Republika Srpska neće prihvatiti nametanje vanustavnih rješenja koja bi promijenila ustavom zajamčene ovlasti entiteta.
„Mi želimo poštivanje ustava i pravnog poretka Bosne i Hercegovine, ali nećemo prihvatiti vanustavna rješenja koja bi ugrozila naše ustavom zajamčene ovlasti“, rekao je Dodik.
Dodik je istaknuo da je Republika Srpska spremna pregovarati o svim pitanjima koja se tiču ustavnog uređenja Bosne i Hercegovine, ali da neće prihvatiti bilo kakva rješenja koja bi dovela do slabljenja ovlasti entiteta.
„Mi smo spremni razgovarati o svim pitanjima koja se tiču ustavnog uređenja Bosne i Hercegovine, ali nećemo prihvatiti rješenja koja bi dovela do slabljenja entitetskih ovlasti“, naglasio je Dodik.
Dodik je također istaknuo da Republika Srpska podržava mirno rješenje svih političkih i društvenih pitanja te da se zalaže za dijalog i saradnju svih političkih subjekata u Bosni i Hercegovini.
„Mi podržavamo mirno rješenje svih političkih i društvenih pitanja u Bosni i Hercegovini i zalažemo se za dijalog i saradnju svih političkih subjekata kako bi se postigao održiv i pravedan politički sistem“, izjavio je Dodik.
Dodik je zaključio da Republika Srpska želi konstruktivan dijalog s drugim entitetom i međunarodnim partnerima kako bi se pronašlo održivo rješenje za ustavno uređenje Bosne i Hercegovine.
„Mi želimo konstruktivan dijalog s drugim entitetom i međunarodnim partnerima kako bismo pronašli održivo rješenje za ustavno uređenje Bosne i Hercegovine koje će osigurati ravnomjeran razvoj svih naroda i građana“, zaključio je Dodik.
Ova izjava Milorada Dodika dolazi u vrijeme kada se u Bosni i Hercegovini raspravlja o mogućim reformama ustava i političkog sistema. Sve strane sukladno day mogućim promjenama konstitutivnog uređenja Bosne i Hercegovine.
S obzirom na složenost političke situacije u Bosni i Hercegovini te vjekovna nagon bosanskohercegovačkih etničkih i političkih struktura nije iznenađujuće da su entiteti i političke vođe Republike Srpske i Federacije BiH iznijeli različite stavove i zahtjeve.
Razgovori o ustavnim promjenama su jasan pokazatelj potrebe usuglašavanja stavova i kompromisa između političkih entiteta i naroda kako bi se osigurala politička stabilnost i dugoročno održivo rješenje za Bosnu i Hercegovinu.
S obzirom na rizik od političkog zastoja i daljnjeg produbljivanja podjela između entiteta, ključno je uspostaviti dijalog i kompromise koji će osigurati ravnotežu između entitetskih i državnih ovlasti te omogućiti održivu političku budućnost Bosne i Hercegovine.