Današnji dan obiluje istorijskim događajima koji su oblikovali svetsku istoriju, posebno u oblasti politike i književnosti.
1755. godine umro je Šarl Monteskje, francuski politički mislilac koji je bio predvodnik Francuske revolucije. Njegovo najznačajnije delo, „Duh zakona“, razvio je teoriju o podeli vlasti, što je temelj parlamentarnih demokratija.
1763. godine sedmogodišnji rat je završen potpisivanjem mira u Parizu. Francuska se povukla iz Indije, dok je Velikoj Britaniji, Španiji i Pruskoj pripadao deo osvojenih teritorija.
1837. godine umro je ruski pisac Aleksandar Sergejevič Puškin, začetnik ruskog realizma. Njegova lirika i dela bila su bogata psihološkim elementima, ali je bio izložen cenzuri i progonstvu.
1878. godine rođen je Vasa Stajić, srpski pisac i nacionalni radnik u Vojvodini. Bio je predsednik Matice srpske i zalagao se za saradnju Srba i Mađara.
1890. godine rođen je ruski pisac Boris Leonidovič Pasternak, dobitnik Nobelove nagrade za književnost, ali je bio proganjan zbog svojih intelektualnih stavova.
1898. godine rođen je njemački pisac Eugen Bertolt Fridrih Breht, čija je teorija epskog pozorišta imala veliki uticaj na svetsku književnost.
1918. godine umro je italijanski pacifista Ernesto Teodoro Moneta, dobitnik Nobelove nagrade za mir, dok je iste godine umro engleski hirurg DŽozef Lister, osnivač antiseptičke medicine.
1923. godine umro je njemački fizičar Vilhelm Konrad Rentgen, otkrivač „iks-zraka“, za šta je dobio Nobelovu nagradu za fiziku 1901. godine.
1947. godine u Parizu je potpisan mirovni ugovor zemalja pobednica Drugog svetskog rata i Italije, Mađarske, Rumunije, Bugarske i Finske.
Ovi događaji su obeležili svetsku istoriju i ostavili dubok trag u oblastima politike, književnosti, nauke i medicine. Njihov uticaj se i dalje oseća u savremenom svetu, inspirišući i obogaćujući nove generacije.