Dana 29. siječnja 2024. godine obilježava se nekoliko značajnih događaja iz prošlosti. Na ovoj dana 1412. godine srpski despot Stefan Lazarević potpisao je zakon o rudarstvu, a istog dana dio statuta grada Novo Brdo. 1860. godine rođen je ruski pisac Anton Pavlovič Čehov, a 1867. godine rođen je španski pisac i političar Visente Blasko Ibanjes, čiji je najpoznatiji roman „Četiri jahača apokalipse“ donio svjetsku slavu.
Također, 1896. godine američki ljekar Emil Grab prvi je upotrijebio terapiju zračenjem u liječenju raka pluća, a iste godine je umro francuski slikar Alfred Sisle, jedan od osnivača impresionizma. U Drugom svjetskom ratu, 1942. godine, SSSR, Velika Britanija i Iran su ugovorili da britansko-sovjetske snage napuste Iran šest mjeseci po završetku rata protiv Sila osovine, a Peru i Bolivija potpisale su protokol u Rio de Žaneiru, čime je okončan sukob između dviju zemalja. 1963. godine Velika Britanija je ulaskom u Evropsku ekonomsku zajednicu bila zaustavljena francuskim vetom, dok je iste godine umro američki pisac Robert Li Frost, dobitnik Pulicerove nagrade za poeziju.
U suvremenom smislu, važno je istaknuti prekretnicu u povijesti Izraela, jer je 1949. godine Velika Britanija priznala Izrael kao nezavisnu državu. Zanimljivo je i to da je 1964. godine Panama uputila žalbu Organizaciji američkih država zbog navodne agresije SAD, zahtijevajući suverenost nad dijelom Panamskog kanala.
Osim toga, na današnji dan, 2005. godine umro je Efraim Kišon, preživjeli Holokausta i jedan od najpoznatijih i najprevođenijih izraelskih pisaca. Njegove knjige poput „Nije fer Davide“ i „Kod kuće je najgore“ bile su iznimno popularne.
Svi ovi događaji su obilježili današnji dan u povijesti, a svjedoče o raznolikosti svjetske kulture i povijesti. Prateći takva povijesna zbivanja, možemo bolje razumjeti kontekst sadašnjosti i pripremiti se za budućnost. Ostanite u toku s novostima putem naše Facebook i Instagram stranice, kao i na X nalogu.