Dolazak Trampa menja situaciju u svetu, ali i u BiH

Jovana Kovačević аватар

Banjaluka – Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da očekuje promene na globalnom nivou nakon dolaska američkog predsednika Donalda Trampa, koji je najavio da će se fokusirati na razgovore sa liderima država, umesto sa institucijama Evropske unije. Dodik smatra da će Trampov pristup značajno uticati na situaciju u Bosni i Hercegovini, dodajući da je prethodna administracija pod predsednikom Bajdenom imala loše rezultate, kako u Americi, tako i u svetu. „Možete tek zamisliti šta su radili ovde“, istakao je Dodik u intervjuu za Dnevnik RTRS-a.

Dodik je primetio da se Evropa i EU nisu snašle u novonastaloj situaciji, te su ostale zarobljene u svojim zabludama i vrednostima. Naglasio je da je Evropa izgubila energetsku stabilnost, suočavajući se sa skupljim energentima i gubitkom konkurentnosti. „Evropa nema inovacija kao ranije i izgubila je svoje mesto na globalnom nivou“, dodao je Dodik.

U vezi sa unutrašnjom politikom, Dodik je govorio o opoziciji, posebno opozicionim strankama SDS i PDP, koje je optužio da su se udružile sa muslimanima u Sarajevu kako bi smenile Nebojšu Radmanovića iz Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. On je naglasio da je Radmanović bio izvanredan kadar i da je njegovo izostajanje iz Kolegijuma problematično. „Sada nemamo srpskog predstavnika umesto Radmanovića“, rekao je Dodik.

Dodik je poručio da stranka SNSD neće učestvovati u radu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH dok ne bude izabran član Kolegijuma iz reda srpskog naroda. „Kada se izabere Srbin, ko god on bio, sedećemo i bićemo opozicija. Ali, da damo legitimitet bez Srbina – to nećemo!“ izjavio je Dodik, naglašavajući da bi odsustvo srpskog predstavnika značilo kršenje Ustava.

Takođe, Dodik je komentarisao obrazovne reforme, naglašavajući da će učenici u Srpskoj učiti prema programima koje su utvrdili stručnjaci u Republici Srpskoj. On je kritikovao Ustavni sud BiH zbog mešanja u obrazovne planove, ističući da se bave emocijama i osećanjima umesto svojim pravima i obavezama. „Naši učenici učiće po programima koje su utvrdili naši stručnjaci i niko to ne može promeniti“, poručio je na društvenoj mreži „Iks“.

Krnji Ustavni sud BiH je nedavno stavio van snage deo nastavnog programa za osnovno obrazovanje u Republici Srpskoj, uključujući deo koji se odnosi na Srpsku i Odbrambeno-otadžbinski rat, obrazlažući to neusklađenošću sa Ustavom BiH. Dodik je osudio ovu odluku, naglašavajući da Ustavni sud ne bi trebao da se bavi pitanjima koja su izvan njegovih nadležnosti.

Ova izjava Dodika dolazi u trenutku kada se politička situacija u BiH dodatno komplikuje, a odnosi između različitih etničkih i političkih grupa postaju napetiji. Dodikova politika često izaziva kontroverze, ali on ostaje snažan politički lider u Republici Srpskoj, gde uživa podršku značajnog dela stanovništva.

U svetlu ovih izjava, očigledno je da se Dodik ne boji da zauzme čvrst stav u vezi sa pitanjima koja se tiču srpskog identiteta i prava u BiH. Njegova politika, usmerena ka jačanju autonomije Republike Srpske unutar BiH, nastavlja da izaziva reakcije kako unutar zemlje, tako i na međunarodnom nivou. S obzirom na sve veće tenzije, budućnost političkih odnosa u BiH ostaje neizvesna, a Dodikova uloga u tim procesima će biti od ključnog značaja.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije