Vodostaj Save kod Šapca raste po dva centimetra svakog sata, što je dovelo do uvođenja vanredne odbrane od poplava prvi put od 2014. godine. Iako reka preti i upozorava, izlivanje se ne očekuje, zahvaljujući prethodnim radovima na obaloutvrdi.
Zoran Zdravković, član gradskog Štaba za vanredne situacije, izjavio je za RTS da su sve ekipe na terenu kako bi pratile situaciju. U 18 časova, vodostaj Save iznosio je 481 centimetar, a Zdravković smatra da bi tokom noći ili ujutru mogao preći nivo od 500 centimetara.
„Tokom noći i eventualno ujutru, očekujemo da će vodostaj nastaviti da raste“, dodao je on. Međutim, naglašava da se ne očekuje izlivanje, s obzirom da su u prethodnom periodu izvršeni obimni radovi na obaloutvrdi pored Save. Takođe, nivo manjih vodotokova i Cerskog kanala je u opadanju, što dodatno umanjuje rizik od poplava.
Na Cerskom obodnom kanalu situacija je potpuno normalizovana, a vodostaj je pao ispod polovine, što ukazuje na to da tu ne bi trebalo biti problema. Zdravković je istakao da se trenutno prati talas vode koji dolazi iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, ali je teško dati preciznu prognozu o tome koliko će vode doći u Srbiju.
U Srbiji su vodostaji nekoliko reka u porastu usled obilnih padavina koje su u nekim delovima zemlje trajale tri dana bez pauze. Ova situacija zahteva stalnu pažnju i pripremljenost svih nadležnih službi kako bi se minimizovale moguće posledice.
Zdravković je ponovio da su sve ekipe spremne i da su na terenu, te da se situacija pažljivo prati. „S obzirom na trenutne uslove, ne možemo da prognoziramo tačno koliko će vode doći iz Hrvatske i Bosne, ali ćemo raditi sve što je u našoj moći da zaštitimo građane“, rekao je on.
Ova situacija podseća na velike poplave koje su pogodile Srbiju 2014. godine, kada su mnogi delovi zemlje bili pod vodom. Tada su preduzete ozbiljne mere zaštite i obnove, a radovi na obaloutvrdi su omogućili bolju zaštitu od budućih poplava.
Dok se situacija razvija, važno je da građani budu informisani o trenutnim događanjima i da se pridržavaju saveta nadležnih službi. Pripremnost i brza reakcija mogu značajno doprineti smanjenju rizika i posledica od poplava.
U svetlu trenutnih vremenskih uslova i prognoza, grad Šabac i okolna područja ostaju u stanju pripravnosti, a nadležni organi nastavljaju da prate vodostaj i blagovremeno obaveštavaju javnost o mogućim promenama.