Društvo sudija Srbije upozorilo je danas da zahtevi za donošenje sudskih odluka i podstrekavanje društvenog nezadovoljstva zbog nepravnosnažnih sudskih odluka, kao i nepružanje pravne pomoći pod uslovima i u rokovima propisanim zakonom, otežavaju blagovremeno i pravično okončanje sudskih postupaka, kao i ostvarivanje prava građana i funkcionisanje pravnog poretka.
Sudske odluke može preispitivati samo nadležni sud u postupku po pravnom leku, podsetilo je ovo strukovno udruženje, u saopštenju izdatom, kako se navodi, povodom aktuelnih dešavanja u Srbiji nastalih nakon tragedije pri padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, u kojoj je smrtno stradalo 15 osoba i dve teško povređene, a zbog čega je nadležno tužilaštvo podiglo optužnicu protiv 13 osoba.
Društvo sudija Srbije pozvalo je policiju, javno tužilaštvo, sud i sve druge nadležne organe da, vodeći računa da se ne ugrožavaju tekući postupci, redovno obaveštavaju javnost o postupcima koji se vode, planovima i merama koje preduzimaju i da pružaju informacije o svemu o čemu je javnost zainteresovana i ima pravo da zna, a što ne bi ugrožavalo sprovođenje postupka po zakonu niti prava učesnika u njemu.
Ovo strukovno udruženje pozvalo je i sve nadležne državne organe, a naročito sud i tužilaštvo, da svoj posao obavljaju savesno i po zakonu, odupirući se svim pritiscima, kao i zahtevima za hitnošću, koji bi mogli ugroziti pravičan i pravilan ishod postupaka.
„Društvo sudija Srbije poziva javne funkcionere da se, prilikom javnih istupanja u vezi sa tragedijom u Novom Sadu i događajima koji su joj usledili, u skladu sa ustavnim načelom vladavine prava, kreću u granicama svojih nadležnosti i uzdrže od izjava i postupaka koji predstavljaju pritisak na postupajuće pravosudne organe“, navedeno je u saopštenju.
Ovo upozorenje dolazi nakon što su se u javnosti pojavile različite reakcije i zahtevi za brzim donošenjem sudskih odluka u vezi sa tragedijom u Novom Sadu, što bi moglo uticati na objektivnost i pravičnost samog postupka.
U međuvremenu, istraga o ovom slučaju je u toku, a optužnica je već podignuta protiv 13 osoba koje se sumnjiče za odgovornost u vezi sa padom nadstrešnice. Porodice žrtava i povređenih takođe traže pravdu i odgovornost za tragediju koja se dogodila.
Sudije u Srbiji su pozvane da ostanu nepristrasne i da donose odluke u skladu sa zakonom, a da se ne podležu pritiscima ili zahtevima javnosti. Važno je da se postupci vode transparentno i u skladu sa pravilima pravne države kako bi se osigurala pravda za sve učesnike u sudskim postupcima.
Društvo sudija Srbije ističe da je važno da se poštuju zakonski propisani rokovi i uslovi za pružanje pravne pomoći kako bi se osiguralo pravično suđenje za sve strane u postupku. Svaki pokušaj da se utiče na sudije ili tužioce može dovesti do narušavanja nezavisnosti sudstva i do ugrožavanja prava građana.
Sudije su ključni deo pravosudnog sistema i moraju imati slobodu da donose odluke nezavisno, bez straha od pritisaka ili pretnji. Pravda mora biti dostupna svima, a sudski postupci moraju se voditi u skladu sa zakonom i procedurama kako bi se osigurala pravičnost i nepristrasnost.
U ovom teškom trenutku za pravosudni sistem u Srbiji, važno je da se poštuju principi vladavine prava i da se omogući nezavisno i objektivno suđenje za sve učesnike u postupcima. Samo tako će se osigurati pravda i poštovanje zakona, što je od suštinskog značaja za očuvanje pravnog poretka i zaštitu prava građana.