Dvadeset evropskih kompanija otvorilo račune u Gasprom banci

Stefan Nikolić аватар

Nakon što je predsjednik Vladimir Putin najavio da će isporuke ruskog plina zemljama EU biti plaćene u rubljima, 20 evropskih kompanija već je otvorilo račune u Gasprom banci radi kupovine ruskog gasa. Još 14 kompanija je zatražilo dokumente potrebne za otvaranje računa, a 10 kompanija se priprema plaćati ruski gas u rubljama.

Ova odluka Vladimira Putina uslijedila je nakon što su zemlje EU uvele sankcije Rusiji, a on je najavio da će, ukoliko „neprijateljske zemlje“ ne budu plaćale gas u rubljama od 1. aprila, Rusija smatrati da nisu ispunile obaveze iz gasnih ugovora.

Sve ovo ima za cilj izbjegavanje upotrebe dolara u poslovanju te osigurati sigurnost ruskog gospodarstva od sankcija koje su uvedene.

U svojoj izjavi, Putin je pozvao druge zemlje da se povežu s Rusijom i pridruže plaćanju u rubljama te je rekao da će Rusija jamčiti stabilnost za takve transakcije. Ovakav način plaćanja ruskog plina izazvao je razne reakcije unutar EU, a čini se da će ova odluka dodatno zaoštriti odnose između Rusije i EU.

Međutim, ove odluke mogle bi imati i negativne posljedice po same ruske tvrtke koje se bave izvozom plina, jer bi uplata u rubljama mogla ograničiti njihovu mogućnost pristupa financijskim tržištima. Također, pitanje je hoće li ove odluke dovesti do pada potražnje za ruskim plinom s obzirom na njihovu političku pozadinu.

Unatoč tome, ove vijesti donose i potencijalne promjene na globalnom tržištu energije, jer bi moglo doći do jačanja utjecaja rublje kao valute u međunarodnim poslovanjima.

Treba istaknuti da je ova odluka uslijedila nakon što su se u javnosti pojačale rasprave o energetskoj tranziciji te o smanjenju ovisnosti EU o uvozu ruskog plina. U tom kontekstu, odluka o plaćanju u rubljama mogla bi dodatno potaknuti razvoj alternativnih izvora energije u EU te smanjiti ovisnost o ruskom plinu.

S obzirom na sve ove promjene, jasno je da će ova odluka imati dalekosežne posljedice kako na rusko gospodarstvo, tako i na odnose s EU. Sada je na samim kompanijama, ali i na vladama, da se prilagode ovim promjenama te da pronađu nove načine poslovanja kako bi osigurali stabilnost i kontinuitet u isporuci i plaćanju ruskog plina.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije