Američka agencija NASA je nedavno izvela misiju gađanja asteroida Dimorfa 2022. godine. Ova misija je dokazala postojanje tehnologije koja može da preusmjeri putanju asteroida koji predstavljaju pretnju za Zemlju, poznate kao „ubice gradova“. Međutim, kao rezultat sudara, formirano je jato od 37 džinovskih stijena, prečnika između četiri i sedam metara, koje sada putuju ka Marsu, pokazuje najnovija naučna studija.
Misija poznata kao Dvostruki test preusmjeravanja asteroida (DART) smatra se uspešnom jer je promenila putanju asteroida Dimorfosa i Didimosa, koji kruži oko njega. Međutim, novonastalo jato džinovskih stijena predstavlja grešku, jer bi njihov udar na Mars mogao da stvori krater na površini planete, navodi se u studiji.
Koristeći podatke sa teleskopa Habl, istraživači su identifikovali jato od 37 džinovskih stijena koje su izbačene iz sistema tokom udara DART-a. Numeričkim modeliranjem, predvideli su njihovo kretanje narednih 20 hiljada godina i zaključili da postoji velika šansa da udare u Mars u budućnosti. S obzirom na atmosferu planete, očekuje se da će stijene probiti površinu i stvoriti krater.
Ovo je prvi put da su naučnici stvorili meteorsku grupu koja bi mogla da pogodi jednu planetu. Kako ističu, broj stijena koje su nastale tokom misije bio je iznenađujuće velik, a verovatno su već kružile oko asteroida pre nego što su izbačene pri sudaru. Prema rečima planetarnog astronoma Endija Rivkina, verovatnoća da će džinovske stijene pogoditi Mars za 6.000 godina je visoka, a nakon toga ponovo za 13.000 godina.
Ova studija otvara nova pitanja o uticaju ljudskih intervencija u svemiru i potencijalnim posledicama takvih akcija. Iako je DART misija pokazala da je moguće preusmeriti putanju asteroida koji predstavljaju pretnju za Zemlju, istovremeno je stvorila novu pretnju za Mars. Potrebno je dalje istraživanje i razmatranje o tome kako sprečiti eventualne katastrofalne posledice sudara džinovskih stijena sa planetom.
U budućnosti, tim istraživača će nastaviti da prate putanje džinovskih stijena i analiziraju moguće scenarije kako bi predvideli njihov uticaj na Mars. Takođe, važno je razmotriti šta ovakvi događaji znače za buduće misije preusmeravanja asteroida i kako se može sprečiti stvaranje novih pretnji u svemiru.
U međuvremenu, agencija NASA i drugi naučni timovi nastaviće da prate kretanje ovih džinovskih stijena i preduzimati mere za minimalizaciju rizika od njihovog udara na Mars. Ovaj incident nas podseća koliko je važno pažljivo planirati i izvoditi svemirske misije kako bi se izbegle potencijalno katastrofalne posledice po planete u našem Sunčevom sistemu.