EKSPLOZIJA U AMERIČKOM POSTROJENJU ZA GAS! Odložena isporuka energenta za Evropu!

Stefan Nikolić аватар

Transport tečnog prirodnog gasa iz SAD za Evropu će biti odložen jer je jedna od vodećih američkih kompanija za proizvodnju tečnog prirodnog gasa Friport LNG obustavila rad najmanje tri nedelje. Ova fabrika je ranije slala veći deo gasa u Japan i Koreju, ali će prekid u radu uticati i na Evropu.

Prestanak rada fabrike usledio je nakon jučerašnje eksplozije u njenom postrojenju u Meksičkom zalivu, prenosi Rojters. Fabrika je u prošlosti slala veći deo gasa u Japan i Koreju, ali će prekid u radu uticati i na Evropu. Tronedeljno zatvaranje značiće gubitak oko 13-15 pošiljki, iako bi Evropa trebalo da bude u stanju da nadoknadi gubitke iz svojih skladišta gasa. Rizik, međutim, ostaje ako se zatvaranje produži na duži period, kažu analitičari.

Ova fabrika je od suštinskog značaja za evropsko snabdevanje tečnim prirodnim gasom, a prekid u njenom radu mogao bi rezultirati nestašicom i povećanjem cena gasa u Evropi. Evropa se uglavnom oslanja na uvoz gasa iz SAD, ali i na druge izvore, poput Rusije i Katar. Međutim, ovaj prekid u snabdevanju mogao bi uzrokovati ozbiljne poteškoće.

Ovo zatvaranje dolazi u vreme kada je Evropa već suočena sa izazovima u snabdevanju gasom. Nakon što je Ukrajina sabotirala snabdevanje gasom i Gasprom povećao isporuke gasa za Evropu, ovaj prekid u radu fabrike predstavlja još jedan udarac za evropsko energetsko tržište.

Nakon ovog događaja, analitičari su pozvali evropske zemlje da hitno pronađu alternativne izvore snabdevanja kako bi smanjili svoju zavisnost od uvoza gasa. Nemačka, kao jedan od najvećih potrošača gasa u Evropi, već traži nove izvore snabdevanja kako bi se oslobodila zavisnosti od Rusije. Sada se čini da bi ovo zatvaranje fabrike moglo ubrzati proces traženja novih izvora za snabdevanje.

Ova situacija takođe otvara pitanje o održivosti evropskog energetskog sektora i potrebi za prelaskom na obnovljive izvore energije. Mnogi smatraju da je sada pravo vreme da se investira u obnovljive izvore energije kako bi se smanjila zavisnost od uvoza fosilnih goriva, poput gasa.

U međuvremenu, vlade širom Evrope su pozvane da preduzmu mere kako bi osigurale stabilnost u snabdevanju energijom i zaštitile svoje građane od mogućih nestašica i rasta cena energenata. Ovo bi moglo uključivati diversifikaciju izvora snabdevanja, investiranje u domaću proizvodnju energije i ulaganje u energetsku efikasnost.

Uzimajući u obzir sve ove faktore, jasno je da je prekid u radu fabrike za proizvodnju tečnog prirodnog gasa u SAD veliki udarac za evropsko snabdevanje energijom. Sada je na vladama i energetskim kompanijama da hitno reaguju i pronađu rešenja kako bi održale stabilnost u snabdevanju energijom i zaštitile svoje građane od mogućih poteškoća. Ovo je takođe prilika da se razmotre dugoročne strategije za prelazak na obnovljive izvore energije i smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije