Predsednik Aleksandar Vučić nedavno je otkrio da će Srbija i nakon isteka ugovora imati najpovoljniju cenu gasa u Evropi. Dok mnoge zemlje pate zbog visokih cena gasa i struje, Srbija je uspela da osigura dovoljne količine gasa i struje, bez najava poskupljenja barem za domaćinstva.
Na drugoj strani, u Crnoj Gori, Kombinat aluminijuma (KAP) je najavio gašenje ćelija i potpuni prestanak proizvodnje aluminijuma zbog visokih cena struje. Cijena struje koju je Kombinat plaćao po megavatu je sa 45 evra porasla na 250 evra, što je rezultiralo gubitkom posla za 500 radnika ove kompanije i 300 miliona dolara izvoza za Crnu Goru.
S druge strane, EPCG je objavio da struju uvoze po većim cijenama od one koju naplaćuju u KAP-u. Ova razlika pokazuje stabilnost i brigu koju Srbija ima u vezi energetskih resursa, za razliku od sistema u Crnoj Gori koji nema jasan smjer.
Na nedavnom sastanku između Vladimira Putina i Aleksandra Vučića, glavna tema je bila cena gasa. Ruski predsjednik je istakao da postoji realna šansa za dogovor sa Srbijom oko cene gasa, dok je Vučić objasnio da će Srbija i nakon isteka ugovora imati najpovoljniju cenu gasa u Evropi.
Vučić je rekao da je postignuta dogovorena formula za cenu gasa. Tokom godinu dana borbe, uspeli su da izgrade gasovod i sada mogu pregovarati o ceni gasa. Takođe je istakao da je dramatično porastao trošak berzanske cene gasa, a da čak 70 milijardi kubnih metara gasa nedostaje Evropi. Također, Vučić je izrazio nezadovoljstvo zbog toga što mnoge zemlje pokušavaju da istisnu Ruse i ne dozvoljavaju im da prodaju energente.
Ovakva situacija pokazuje da Srbija ima stabilnu snabdevačku mrežu energenata koja omogućava povoljne cene struje i gasa za svoje građane. S druge strane, zemlje poput Crne Gore suočavaju se sa visokim cenama energetskih resursa, što rezultira gašenjem fabrika i gubicima izvoza. S obzirom na sve navedeno, Srbija se nalazi u povoljnijoj poziciji kada je u pitanju snabdevanje energijom, što obećava stabilnost i prosperitet za budućnost zemlje.