U Evropskoj uniji su cene gasa na rekordno visokim nivoima, Velika Britanija se, pored gasa, suočava i sa nestašicom goriva, dok se SAD suočava sa mogućim poskupljenjem. Situacija se dodatno pogoršava u Italiji, gde se očekuje skok cena struje i gasa. Uzroci ovakve situacije su brojni, a stručnjaci upozoravaju na dalji rast cena energenata.
Austrijski mali proizvođač električne energije, „E-Werk Ebner“, odlučio se na prekid isporuke energenata korisnicima, zbog snažnog rasta cena na svetskom tržištu. U Italiji se očekuje skok cena struje i gasa, dok je u Velikoj Britaniji najveći rizik od pada snabdevanja energentima. Situaciju dodatno pogoršava manjak skladišnog prostora, kao i prekid snabdevanja električnom energijom od Francuske.
U Brazilu suše smanjuju proizvodnju struje iz hidroelektrana, što predstavlja ozbiljan problem s obzirom na to da se veliki deo struje proizvodi na ovaj način. Sličan problem se javlja i u Indiji, gde je nestalo uglja u 20 termoelektrana, uz najave moguće krize.
U Kini, kao i u Brazilu i Indiji, primećuje se nedostatak resursa radi proizvodnje dovoljno struje, što već dovodi do obustava rada fabrika i nestašica energije u domaćinstvima. Pored nestašice uglja, problem je dodatno pogoršan povećanom potražnjom, što je rezultat napora da se energija obezbedi po svaku cenu.
I dok tržište energije beleži rast cena, isti trend je zabeležen i na tržištu sirove nafte. Nagli rast potražnje i rast cena nafte imali su ozbiljne posledice na industriju sirove nafte. Stručnjaci ističu da je ovakva kriza posledica „savršenog koktela uzroka“, koji uključuje naglo povećanje potražnje, vremenske nepogode, pritisak na prelazak na obnovljive izvore energije, logističke probleme i brojne lokalne faktore.
Ova situacija dodatno će opteretiti potrošače i privredu širom sveta i predstavlja ozbiljan izazov za države da pronađu načine za prevazilaženje energetske krize. Stručnjaci pozivaju na saradnju i zajednički odgovor na ovu krizu.