Energetska tranzicija je tema koja je, izgleda, sve više u fokusu kako u regionu Zapadnog Balkana, tako i širom Evrope. Na nedavnoj konferenciji portala „Energija Balkana“, istaknuto je da je Evropska unija završila tek prvu fazu početka zelene tranzicije, a da se, s obzirom na visoke cene gasa i struje, vidi neuspeh dosadašnje energetske politike Brisela. Dragan Vlaisavlјević, izvršni direktor za trgovinu električnom energijom u „Elektroprivredi Srbije“, istakao je da Zapadni Balkan, kao siromašan region koji zavisi od uglјa, zahteva duži period tranzicije ili značajno viša finansijska sredstva, kojima ne raspolaže. „Ne može brzo, a bez novca“, istakao je Vlaisavlјević, ukazujući na vezu između dužine procesa tranzicije i dostupnih finansijskih resursa. Takođe, istakao je da trenutni zahtevi EU i Energetske zajednice za bržom energetskom tranzicijom na Zapadnom Balkanu, ne uzimaju u obzir sve principe koje treba poštovati.
Jedan od izazova energetske tranzicije je oscilacija i rast cena, što može dovesti do pada konkurentnosti privrede. Takođe, postavlja se pitanje načina finansiranja investicija u obnovljive izvore energije, kao i povećanja zaduženosti. Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović istakla je da je dekarbonizacija Srbije do 2050. godine neminovna, te je pozvala struku da se uključi i doprinese energetskoj tranziciji, kako bi se isključili lobi interesi iz procesa.
Mihajlović je istakla da je već pripremlјen plan investicija u energetiku vredan gotovo 18 milijardi evra, od čega oko 10 milijardi evra u elektroenergetiku. Takođe, istaknuto je da je neophodno implementirati zelenu agendu, što zahteva potpuno drugačije funkcionisanje javnih preduzeća. Prema njenim rečima, apeluje se na slogu i zajednički rad u interesu Srbije. Predsednik odbora direktora „Elektroprivrede Crne Gore“ Milutin Đukanović je istakao da se ne sme dozvoliti da zelena tranzicija upravlјa nama – nego da mi upravlјamo zelenom tranzicijom.
Učesnici konferencije su se složili da je energetska tranzicija neizbežna, ali da je za Srbiju najvažnije da očuva energetsku nezavisnost uz osiguranje stabilnog snabdevanja u budućnosti. Upravo zbog toga, energetska politika i tranzicija su delikatna pitanja koja zahtevaju pažljivo planiranje i realizaciju. Izazovi koji se javljaju, kako finansijski, tako i ekološki, zahtevaju integrisan pristup kako bi se osiguralo održivo rešenje za energetsku budućnost regiona.