Energetska tranzicija prioritet Evropske unije, izvori se moraju diversifikovati

Branko Simić аватар

Energetski izvori se moraju raznolikostiti, a energetska tranzicija je prioritet za Evropsku uniju, izjavio je danas ambasador i šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre, naglašavajući da je ova tranzicija zapravo velika ekonomska prilika.

Na konferenciji „Energetska tranzicija Srbije – inovacije i implementacija“ koja se održava u okviru višegodišnjeg serijala konferencija „Re-set Summit“, istaknuto je da diversifikacija energetskih izvora čini privredu otpornom jer se oslanja na domaće i obnovljive izvore energije.

Ambasador je naglasio da su obnovljivi izvori izazov za sve, te da je neophodno delovati zajednički. On je podsetio da je EU u prethodnih 10 godina obezbedila više od 600 miliona evra grantova za energetski sektor u Srbiji.

Implementacija energetske tranzicije neće biti jednostavna, ali je neophodna za postizanje ciljeva održivosti i zaštite životne sredine. Potrebno je uložiti napore i resurse u razvoj obnovljivih izvora energije kako bi se smanjila zavisnost od fosilnih goriva.

Stručnjaci ističu da je nužno ulaganje u savremene tehnologije i inovacije kako bi se efikasno iskoristili obnovljivi izvori energije. Pored toga, neophodno je izgraditi infrastrukturu koja će omogućiti efikasnu proizvodnju i distribuciju energije dobijene iz obnovljivih izvora.

Energetska tranzicija ne pruža samo ekonomske beneficije, već ima i pozitivan uticaj na zaštitu životne sredine. Korišćenje obnovljivih izvora energije smanjuje emisiju štetnih gasova i doprinosi globalnim naporima za borbu protiv klimatskih promena.

Srbija ima veliki potencijal za korišćenje obnovljivih izvora energije, kao što su solarne, vetroelektrane, biomasa i hidroelektrane. Ulaganje u ove izvore energije stvara nova radna mesta, smanjuje zavisnost od uvoza energenata i doprinosi ekonomskom razvoju zemlje.

Implementacija energetske tranzicije zahteva saradnju svih relevantnih aktera, uključujući vladu, privatni sektor, akademsku zajednicu i građane. Neophodno je uspostaviti jasne politike i regulative koje će podržati tranziciju ka održivom energetskom sistemu.

Ambasador je istakao da je uloga EU ključna u podršci Srbiji u implementaciji energetske tranzicije. EU će nastaviti da pruža finansijsku i tehničku pomoć kako bi se podržali projekti koji doprinose obnovljivim izvorima energije i unapređenju energetske efikasnosti.

Krajnji cilj energetske tranzicije je stvaranje održivog i stabilnog energetskog sistema koji će zadovoljiti potrebe sadašnjih i budućih generacija. Srbija ima priliku da postane lider u regionu u oblasti obnovljivih izvora energije i da ostvari značajan napredak u ostvarivanju energetske tranzicije.

Učesnici konferencije su saglasni da je vreme za akciju i da je implementacija energetske tranzicije neophodna kako bi se osigurala energetska sigurnost, zaštita životne sredine i održivi ekonomski razvoj. Energetska tranzicija će zahtevati velike investicije, ali će dugoročno doneti brojne koristi za društvo i životnu sredinu.

U zaključku, energetska tranzicija je ključni proces koji će oblikovati budućnost energetskog sektora i doprineti ostvarivanju ciljeva održivog razvoja. Srbija ima priliku da iskoristi svoje resurse i postane lider u oblasti obnovljivih izvora energije, što će imati pozitivan uticaj na privredu, životnu sredinu i društvo u celini.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije