Energetska tranzicija uz energetsku bezbednost je put kojim ide EPS

Branko Simić avatar

Energetska tranzicija je put kojim ide Elektroprivreda Srbije (EPS) kako bi osigurali energetsku bezbednost za građane i privredu, izjavio je vršilac dužnosti generalnog direktora Dušan Živković na Simpozijumu energetike EPCG NET u Budvi. Istaknuo je kako je proces dekarbonizacije neophodan te kako EPS intenzivno radi na unapređenju postojećih proizvodnih kapaciteta u hidrosektoru, što je rezultiralo udeo zelene energije do 2023. godine od 36,5 posto. EPS je potvrdio da nastavljaju s tim putem bez ikakvih prepreka.

U danu gdje se pričalo o energetskoj tranziciji, glavna tema je bila put kojim Elektroprivreda Srbije (EPS) ide kako bi osigurala energetsku bezbednost za građane i privredu. Na Simpozijumu energetike EPCG NET u Budvi, vršilac dužnosti generalnog direktora te kompanije, Dušan Živković, istaknuo je kako EPS ozbiljno pristupa procesu dekarbonizacije te intenzivno radi na unapređenju postojećih proizvodnih kapaciteta u hidrosektoru. Otim rezultatima tih napora, udeo zelene energije do 2023. godine će biti 36,5 posto.

Živković je naglasio kako je utemeljenost tekućeg pristupa Energetske politike Srbije u doslednom radu na energetskoj tranziciji. Naglašeno je i kako ta tranzicija podrazumijeva postupnu i plansku prilagodbu energetskog sistema ka novim energetskim tehnologijama i izvorima koji nisu bazirani na fosilnim gorivima. Kako bi se osigurala energetska sigurnost zemlje, EPS planira dalje unapređenje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, posebice iz hidroelektrana.

EPS je tokom prošlih deset godina uspješno revitalizirao niz hidroelektrana, što je omogućilo da se postigne značajan udeo zelene energije u elektroenergetskom sistemu Srbije. Ovaj uspjeh rezultat je kontinuiranog ulaganja i modernizacije sistema, te strateškog pristupa razvoju održivih energetskih izvora. Planovi EPS-a dalje su usmjereni na unapređenje energetske infrastrukture i povećanje proizvodnje iz obnovljivih izvora energije kako bi se postigla energetska nezavisnost i sigurnost.

Istaknuto je i kako je EPS posvećen ostvarenju visokih standarda energetske efikasnosti, te unapređenju kvaliteta usluga za svoje korisnike. Kroz kontinuirano ulaganje u modernizaciju i automatizaciju procesa proizvodnje, EPS nastoji smanjiti troškove i optimizirati rad, što rezultira stabilnošću elektroenergetskog sistema i pouzdanim snabdijevanjem strujom. Također, EPS provodi programe energetske efikasnosti kako bi potaknuo racionalnu potrošnju energije kod građana i privrede.

Dušan Živković je istaknuo važnost sinergije između svih subjekata u energetskom sektoru kako bi se postiglo održivo i sigurno snabdijevanje energijom. Naglasio je i potrebu za kontinuiranom edukacijom i osposobljavanjem radne snage kako bi se pratili tehnološki i tržišni trendovi, te osigurala stručnost i konkurentnost domaćih kompanija na globalnom tržištu.

Uz entuzijazam i predanost timu, EPS se uspješno suočava s izazovima energetske tranzicije i kontinuirano radi na unapređenju i modernizaciji svog poslovanja. Kroz strateško planiranje i upornost, EPS ostvaruje značajne rezultate u oblasti obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti, te se postavlja kao predvodnik u prilagođavanju energetskih sistema novim zahtjevima i tehnologijama.

Sve u svemu, Elektroprivreda Srbije (EPS) je na putu ka energetskoj tranziciji s jasnom strategijom i ciljevima, te s velikim entuzijazmom i predanošću timu ostvaruje značajne uspjehe u oblasti obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti. Nastavak ulaganja u modernizaciju i automatizaciju procesa proizvodnje, kao i edukaciju radne snage, ključni su za osiguravanje energetske sigurnosti i neovisnosti zemlje. EPS se pozicionira kao lider u prilagođavanju energetskog sistema novim tehnologijama i zahtjevima tržišta, te kao primjer uspješne transformacije ka održivom i sigurnom snabdijevanju energijom.

Branko Simić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije